استادی پرمیت| نقش مهم مجوز‌ تحصیل در مهاجرت تحصیلی به کانادا

فوریه 10, 2022

استادی پرمیت| نقش مهم مجوز‌ تحصیل در مهاجرت تحصیلی به کانادا

کشور کانادا برای تحصیل اتباع خارجی در موسسات آموزشی خود مجوزی به نام استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل (Study Permit) صادر می‌کند تا به وسیله آن به آن‌ها اجازه اقامت و تحصیل در کشور بدهد. این یک مدرک تحصیلی مهم است که به عنوان مکمل ویزای تحصیلی تفاوت اساسی با ویزا دارد. برای تحصیل بیش از 6 ماه در کانادا علاوه بر ویزای تحصیلی باید استادی پرمیت را نیز داشته باشید. در واقع شما بدون ویزا اجازه ورود به کشور را ندارید و بدون استادی پرمیت اجازه ماندن. قبل از ورود به کشور باید ویزا داشته باشید و بعد از ورود به کشور باید برای استادی پرمیت اقدام کرده تا بتوانید به تحصیل بپردازید. برای دریافت استادی پرمیت حدود 150 یورو هزینه لازم است و در صورت تغییر دانشگاه نیازی به دریافت مجدد آن نیست.

مدارک لازم جهت دریافت استادی پرمیت

مدارک-استادی-پرمیت

مدارکی که برای دریافت استادی پرمیت باید آماده کنید، به شرح زیر هستند:

 • نامه پذیرش و ثبت نام از یک موسسه آموزشی معتبر کانادایی (DLI)
 • نامه تمکن مالی برای پرداخت شهریه کالج، زندگی خود و اعضای همراه و همچنین بازگشت به مبدا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی و کارت واکسن در دوران کرونا
 • اثبات قصد ترک کانادا پس از پایان تحصیلات به افسر مهاجرت

بیشتر بخوانید

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدت اعتبار استادی پرمیت به چه صورت است؟

مجوز تحصیل معمولا برای طول دوره تحصیل شما به اضافه 90 روز اضافی معتبر است. این 90 روز به منظور آمادگی شما برای ترک کانادا یا درخواست تمدید اقامت است. در طی تحصیل شما سه حالتی که برای تمدید استادی پرمیت به وجود می‌آید به این صورت است:

 1. اگر در حال گذراندن دوره‌های پیش نیاز هستید مجوز تحصیل شما برای طول آن دوره‌ها به اضافه 1 سال معتبر است. زمانی که در دوره اصلی پذیرفته شدید، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید.
 2. اگر تحصیلات خود را پس از انقضای مجوز تحصیلی خود به پایان برسانید باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، باید تحصیل را متوقف و کانادا را ترک کنید.
 3. همچنین اگر تحصیلات خود را قبل از انقضای مجوز تحصیلی تمام کنید، بدون توجه به تاریخ اعتبار آن، مجوز شما 90 روز پس از اتمام تحصیلات، نامعتبر است.

توجه کنید اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید به درس خواندن ادامه دهید و قصد شروع کار در کانادا دارید برای تبدیل مجوز تحصیل به مجوز کار ابتدا باید پیشنهاد کاری معتبر که تاییدیه LMIA داشته باشد دریافت کنید.

مزایای داشتن استادی پرمیت

استادی-پرمیت

اگر دانشجو زیر سن قانونی (18) باشد با دریافت استادی پرمیت یکی از والدین او به وسیله ویزای همراه می‌تواند با او در کانادا زندگی کند. اگر هم دانشجو بالای 18 سال داشته باشد همسر و فرزندان او می‌توانند او را در دوران تحصیل همراهی کنند. در این حالت همسر او در طول این زمان از طریق امکان مجوز کار (open work permit) می‌تواند به کار مشغول شود و فرزندان هم می‌توانند در مدارس دولتی کانادا ثبت نام و تحصیل کنند. به علاوه گرفتن مجوز تحصیل مزایای مشخص و مهم دیگری نیز دارد که در ادامه بیان می‌شود:

 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های پیشرفته کانادا
 • دریافت مدرک تحصیلی با اعتباری جهانی
 • ارتقای سطح مهارتی فردی و اجتماعی در فضایی چند فرهنگی و چند ملیتی
 • امکان کار همراه با تحصیل و پس از آن
 • امکان کسب اقامت دائم پس از اتمام تحصیل
 • مقرون به صرفه بودن کانادا از نظر هزینه‌های زندگی نسبت به کشورهای دیگر

تمدید استادی پرمیت

بهتر است برای تمدید مدرک خود از چند ماه قبل اقدام کنید و تمام مدارک مورد نیاز را آماده کنید. مدارکی که برای تمدید استادی پرمیت مورد نیاز است به سه دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول مدارک مربوط به وضعیت دانشجو هستند یعنی ریز نمرات همه ترم‌ها، نامه ثبت نام ترم جدید، نامه پذیرش.

و دسته دوم مدارک شناسایی شامل پاسپورت معتبر با لیبل ویزای تحصیلی کانادا، استادی پرمیت معتبر، یک عکس 3.5 در 4.5. دسته سوم مدارک مربوط به تمکن مالی که شامل نامه تمکن مالی، برگه گردش حساب ماه‌های اخیر، ارائه حساب بانکی کانادایی به نام خود، رسید پرداخت شهریه و اجاره خانه، نامه بورسیه (در صورت وجود).

علاوه بر همه این‌ها یک نامه توضیحات (Letter of Explanation) ارائه می‌دهید و طی آن همه شرایط تحصیلی خود را به طور کامل توضیح می‌دهید.

نکاتی مهم درباره استادی پرمیت

شما باید در تمام دوره اعتبار استادی پرمیت اولا تحصیل خود را به طور فعال پیگیری کنید دوما در دروس خود پیشرفت منطقی داشته باشید. این‌ها قوانین مهم استادی پرمیت هستند و در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین دانستن این نکات به شما کمک خواهد کرد:

 • دقت کنید که تاریخ انقضای پاسپورت شما با تاریخ اتمام تحصیل و اعتبار استادی پرمیت هماهنگ باشد زیرا در غیر این صورت اداره مهاجرت تاریخ استادی پرمیت شما را تا زمان اعتبار پاسپورت در نظر می‌گیرد و شما نیاز به تمدید هردو دارید.
 • زمان فارغ‌التحصیلی شما از نظر اداره مهاجرت زمانی است که دانشگاه طی ایمیلی به شما اعلام کند که درستان کامل شده است.
 • برای دریافت مرخصی دوران تحصیل خود نیاز نیست به اداره مهاجرت اطلاع دهید. فقط باید یکی از دلایل موجه مرخصی را داشته باشید. شما تا سقف 150 روز می‌توانید مرخصی بگیرید. شرایط مرخصی به این شرح است: مشکلات پزشکی، بارداری، تعطیلی محل تحصیل، بسته شدن دائمی محل تحصیل، فوت یا ازکارافتادن یکی از اعضای خانواده، تغییر دانشگاه یا تعویق دوره توسط دانشگاه.
 • استادی پرمیت شما به طور اتوماتیک باطل می‌شود و بابت آن هیچ ایمیلی دریافت نخواهید کرد بنابراین وظیفه شماست که قوانین را بدانید.
 • بیشتر قوانین و شرایط استادی پرمیت دانشجویان در مورد دانش‌آموزان نیز صدق می‌کند و تنها در موارد کمی باهم تفاوت دارند.
 • اگر درس خواندن شما با مشکل مواجه شد، دروس را پاس نکردید و شرایط را رعایت نکردید بهتراست برای قانونی شدن اقامت خود در کانادا استادی پرمیت خود را به ویزای توریستی تغییر دهید تا بتوانید شرایط را تغییر دهید.
 • اگر در طول درس خواندن ازدواج کردید و همسر شما اقامت دائم دارد می‌توانید استادی پرمیت خود را به ویزای همراه تغییر دهید.

جمع بندی

مهاجرت تحصیلی و تحصیل در کانادا رویای بسیاری از دانشجویان بین المللی است،که می تواند فرد را بعنوان شخصی تحصیلکرده در سطح بین المللی معرفی کند.ولی رسیدن به این هدف نیازمند برنامه ریزی تحصیلی می باشد،که با توجه به شرایط هر فرد متفاوت می باشد.ما در آرمان توکای دانش به شما در زمینه متخصص شدن در سطح بین المللی،تجربه لایف استایل منحصر به فرد و ساختن آینده متفاوت و بهتر کمک خواهیم کرد.برای دریافت مشاوره رایگان از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه