تاثیر معدل در اپلای برای کانادا

آوریل 30, 2022

تاثیر معدل در اپلای برای کانادا

اگر قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارید باید بدانید که معدل خوب، تاثیر زیادی در روند پذیرش شما دارد. البته این شرط معدل در کشورها و دانشگاه‌های مختلف همچنین برای رشته‌های مختلف متفاوت است. اکثر کشورها به معدل کل بالای 15 و نمره‌های خوب در دروس تخصصی نیاز دارند. اما این میزان در کشورهایی مثل آلمان و فرانسه که شرایط تحصیلی و زندگی بهتری دارند سخت‌تر می‌شود و برخی رشته‌ها در این کشورها به معدل بالای 18 نیاز دارند. سخت‌گیری‌ها در رشته‌های پزشکی بیشتر و در مهندسی کمتر است. اما دانشجویانی که متقاضی گرفتن بورسیه هستند قطعا هم نمرات بالا و هم مدرک زبان خوب نیاز دارند. در کشور کانادا شرایط منعطفی برای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف وجود دارد. در این مطلب تاثیر معدل در اپلای برای کانادا را بررسی می‌کنیم.

نکات کلی در مورد مدارک و معدل مورد نیاز برای پذیرش

برای پذیرش در هر دانشگاهی باید حداقل معدل کارشناسی و مدرک زبان آن را داشته باشید تا پرونده شما بررسی شود. از آنجا که بررسی اولیه درخواست شما توسط کارمندان معمولی انجام می‌شود اگر حداقل معدل را نداشته باشید یا توصیه‌نامه و مدرک زبان نباشد احتمال اینکه پرونده شما اصلا به دانشگاه ارسال نشود خیلی زیاد است. ضمنا به خاطر داشته باشید برای پذیرش دوره ارشد معدل مقطع قبلی یعنی کارشناسی مهم است نه دیپلم و پیش‌دانشگاهی. دروس تخصصی نیز همیشه اهمیت ویژه‌ای دارند. ضمنا در پذیرش دانشگاه‌های معتبر مرتبط بودن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی اهمیت زیادی دارد. همچنین با معدل کارشناسی پایین و معدل ارشد بالا شانس خوبی برای دکتری ندارید.

تاثیر معدل در اپلای برای کانادا به چه صورت است

تاثیر-معدل-در-اپلای

دانشگاه‌های کانادا با سطح کیفی بسیار عالی و قرار داشتن در رتبه‌های اول جهانی، در زمینه آموزش حرف اول را می‌زنند و متقاضیان زیادی هم دارند. پس طبیعی است که در زمینه معدل سخت‌گیری زیادی داشته باشند و دانشجویانی با بهترین معدل‌ها را پذیرش کنند. تاثیر معدل در اپلای برای کانادا بسیار زیاد است و از مهمترین مواردی که دانشگاه‌های کانادا برای دادن پذیرش به متقاضیان بررسی می‌کنند پیشینه تحصیلی و معدل آن‌هاست. هر دانشگاه شرط معدل مخصوصی دارد و این شرط معدل بسته به رشته متقاضی می‌تواند تغییر کند.

توجه داشته باشید برای اپلای در مقطع ارشد ملاک شرط معدل، دوره کارشناسی است و برای اپلای در مقطع دکتری هم معدل کارشناسی و هم معدل ارشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر این برخی دانشگاه‌ها مدرک آزمون GRE هم از متقاضی می‌خواهند.

در دانشگاه‌های امریکا و کانادا معدل از 4 محاسبه می‌شود و به طور کلی بیشتر دانشگاه‌ها معدل 3 از 4 می‌خواهند و این میزان برای برخی دانشگاه‌ها در دو سال آخر تا 3.2 یا 3.4 بیشتر هم می‌شود. اما این تفاوت سیستم نمره‌دهی در ایران و کانادا ممکن است دانشجویان را با چالش مواجه کند. در ایران نمره‌دهی از 20 صورت می‌گیرد و طبق شرط معدلی که دانشگاه‌ها برای کشورهای مختلف در سایت قرار داده‌اند، شرط معدل برای دانشجویان ایرانی معمولا 15 از 20 است. برخی دانشگاه‌ها نیز برنامه GPA را برای محاسبه معدل دانشجویان خارجی در سایت خود قرار داده‌اند. به عنوان مثال شرط معدل دانشگاه بریتیش کلمبیا برای هردو مقطع ارشد و دکتری 16 از 20 است. (معدل در کانادا با عبارت GPA  شناخته می‌شود.)

بررسی تاثیر معدل در پذیرش برخی دانشگاه‌های برتر کانادا

تأثیر معدل برای پذیرش در برخی دانشگاه‌های برتر کشور کانادا به شرح زیر است:

بریتیش کلمبیا: 16 از 20 برای مقطع ارشد و دکتری

مک‌گیل: 3 یا 3.2 از 4 در دو سال آخر برای مقطع ارشد و دکتری

سایمون فریزر: 3 از 4.33 در دوسال آخر برای مقطع ارشد و دکتری

آلبرتا: 15 از 20 برای مقطع ارشد و دکتری

کلگری: 3 از 4 برای مقطع ارشد و دکتری

یورک: معدل B برای مقطع ارشد و دکتری

مک‌مستر: 3 از 4 برای مقطع ارشد و دکتری

تاثیر معدل در اپلای برای کانادا در همه دانشگاه‌ها یکسان نیست. بسیاری از دانشگاه‌های برتر برای جذب دانشجویان بین‌المللی فیلترهایی در نظر دارند که آن‌ها را نمی‌شکنند و بهتر است اگر معدل پایینی دارید سراغ این دانشگاه‎‌ها نروید.

چگونگی جبران تاثیر معدل در اپلای برای کانادا

جبران-معدل-پایین

زمانی که معدل دیپلم شما پایین باشد مدرک زبان اهمیت بالاتری پیدا می‌کند. پس اگر معدل پایینی دارید با بالابردن سطح زبان می‌توانید شانس پذیرش را بالا ببرید. همچنین برای جبران کسری معدل، سابقه کاری خوب و مقالات قوی شانس شما را برای دریافت پذیرش افزایش می‌دهد. شرط معدل اهمیت زیادی دارد اما همه موضوع نیست و دانشجویان زیادی با معدل پایین توانسته‌اند پذیرش تحصیلی و حتی بورسیه از دانشگاه‌های معتبر دریافت کنند.

با اینکه قطعا با معدل پایین شانسی برای رشته‌های محبوب و پرمتقاضی و مشهورترین دانشگاه‌های کانادا را ندارید، اما به جز پزشکی و دندانپزشکی، حقوق، MBA و انرژی هسته‌ای، رشته‌های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند. صدها و هزاران رشته و دانشگاه دیگر در سراسر کانادا وجود دارند که شما می‌توانید بر اساس علاقه، توانمندی و قابلیت‌های علمی خود انتخاب کنید و پذیرش بگیرید.

چه عواملی در جبران تاثیر معدل در اپلای برای کانادا تاثیر دارند؟

عوامل زیر در جبران تأثیر معدل پائین برای اپلای کانادا موثر هستند:

  • برقراری ارتباط با اساتید دانشگاه‌های کانادا
  • ارائه رزومه کاری قوی
  • مدارک شرکت در دوره‌های تخصصی مرتبط با رشته
  • نمره و مدرک زبان خوب
  • داشتن مقاله ISI
  • داشتن انگیزه‌نامه متقاعدکننده

برخی از دانشگاه‌های کانادا که معدل پایین هم پذیرش می‌کنند

دانشگاه-با-معدل-پایین

دانشگاه‌های زیر دانشجوهایی با معدل نسبتا پائین را نیز پذیرش می‌کنند:

  • تامسون ریورز: در بریتیش کلمبیا با حداقل معدل 14
  • کاپیلانو: در شمال شهر ونکوور با حداقل معدل 12
  • لتبریج: در شهر بلک فوت با حداقل معدل 13
  • رویال رودز: در بریتیش کلمبیا با حداقل معدل 14

همه این دانشگاه‌ها رشته‌های متنوعی مثل علوم کامپیوتر، موسیقی، روزنامه‌نگاری، ژنتیک، دامپزشکی، فیزیک، مدیریت کسب و کار، پرستاری، فلسفه، حقوق، ارتباطات و بسیاری رشته‌های دیگر دارند. بنابراین اگر معدل پایینی دارید هرگز به این معنا نیست که همه درها به روی شما بسته هستند. زیرا تاثیر معدل در اپلای برای کانادا در دانشگاه‌هایی نظیر لیست بالا کمتر است.

جمع بندی

به طور کلی در بررسی مبحث تاثیر معدل در اپلای برای کانادا معدل بالا یا پایین تنها شرط کافی نیست. معدل تنها یکی از عوامل تاثیرگذار برای دریافت پذیرش از دانشگاههای کاناداست. حتی اگر معدل بالایی دارید هرگز با اتکا به آن پرونده تحصیلی ناقصی برای هیچ دانشگاهی ارسال نکنید. زیرا دانشگاه باید به بررسی کامل و جامعی از پرونده شما برسد تا به شما پذیرش دهد. قطعا معدل بالا شانس شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد اما در برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها که رقابت بسیار زیادی بین دانشجویان برای قبولی در آنان وجود دارد، حتی با معدل 19 به تنهایی نمی‌توانید پذیرش بگیرید.همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می توانید از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه