تحصیل در مدارس کانادا

مارس 5, 2022

تحصیل در مدارس کانادا

اگر قصد مهاجرت به کانادا به همراه فرزندان خود را دارید و فرزندان باید برای تحصیل در مدارس کانادا ثبت نام کند، مطمئن باشید که محیطی امن و حمایتی برای رشد و تحصیل در سطح جهانی برای فرزندتان در این کشور مهیاست. کانادا انتخابی عالی برای تحصیلات ابتدایی و دبیرستان است و یکی از رکوردداران پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان در جهان نیز هست. به عنوان مثال بر اساس آخرین رتبه‌بندی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) که در مورد سیستم‌های آموزشی مختلف در جهان انجام شد، نوجوان‌های کانادایی از بهترین تحصیل‌کرده‌های جهان هستند که رتبه جهانی 12 را در ریاضی و رتبه 8 را در علوم کسب کرده‌اند. کانادا رتبه دوم از میزان اتمام تحصیلات دبیرستان در جهان را نیز دارد. در این مطلب در مورد تحصیل در مدارس کانادا اطلاعات جامعی را ارائه می‌دهیم.

کیفیت سیستم آموزشی کانادا

کیفیت سیستم آموزش یکی از بزرگترین نقاط قوت کاناداست. کانادا این اتفاق را مدیون بهترین معلمان خود می‌داند که حداقل مدرک کارشناسی و یک سال آموزش عملی تدریس دارند و مدام در حال ارتقای مهارت‌ها یا ادامه تحصیلات خود هستند. تضمین کیفیت و ثبات سیستم آموزشی توسط سازمان‌های مسئول و وزیران آموزش و پرورش کانادا به درستی صورت می‌پذیرد. این مدارس از سن 5 سالگی پذیرای فرزندان شما هستند و پس از اتمام موفق دبیرستان، آن‌ها می‌توانند در سن 17 یا 18 سالگی وارد کالج یا دانشگاه شوند و تحصیل خود را ادامه دهند.

انواع مدارس در کانادا

تحصیل-در-مدارس-کانادا

انواع مختلفی از مدارس و موسسات در کانادا وجود دارد. وبسایت دولت کانادا (EduCanada.ca) در مورد آموزش از ابتدایی تا کالج برنامه‌ها و اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد. به طور کلی سه نوع مدرسه در کانادا وجود دارد که هر سه مقاطع ابتدایی تا دبیرستان را پوشش می‌دهند. مدارس دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی.

مدارس دولتی

فرزندانی که دارای اقامت یا شهروندی کانادا هستند می‌توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. اما دانش‌آموزان خارجی شهریه پرداخت می‌کنند. این مدارس جایگاه بالایی در کانادا دارند و محله‌هایی که در آن واقع می‌شوند از گران‌ترین مناطق همه استان‌ها هستند. این مدارس با امکانات متفاوت و رتبه‌بندی بر اساس همین امکانات شرایط مختلفی را در زمینه تحصیل به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. مدارس دولتی فقط به دانش‌آموزان محدوده خود پذیرش می‌دهند و کلاس‌های شلوغ‌تری دارند.

مدارس خصوصی

این مدارس از نظر ساختار و سیستم آموزشی تفاوت‌های اساسی با مدارس دولتی دارند. آن‌ها فعالیت‌های فوق برنامه زیادی دارند و همه دانش‌آموزان چه مقیم و چه خارجی شهریه پرداخت می‌کنند. هرکدام فلسفه آموزشی خود را دارند و ممکن است بر گرایش‌های خاصی مثل هنر یا موسیقی تمرکز داشته باشند.

مدارس شبانه‌روزی

در مدارس شبانه‌روزی دانش‌آموزان در محل مدرسه اقامت دارند و تنها آخر هفته‌ها و تعطیلات پایان سال به خانه می‌روند. خوابگاه این مدارس بسیار مجهز و دارای همه امکانات تفریحی و رفاهی است. بسیاری از مدارس خصوصی کانادا شبانه‌روزی هم هستند تا تمرکز بر آموزش از طریق حضور در همان جو پس از اتمام ساعات کلاس از بین نرود. بزرگترین مزیت مدارس شبانه‌روزی آموزش مهارت‌های اجتماعی از طریق زندگی گروهی و نیز آموزش سریع زبان به دلیل قرار گرفتن در محیطی کاملا انگلیسی یا فرانسوی زبان است.

بیشتر بخوانید

سیستم آموزشی مدارس کانادا

مدارس ایرانی در کانادا

خبر خوب اینکه در برخی شهرهای بزرگ کانادا مثل تورنتو و ونکوور مدارس خصوصی وجود دارد که کلاس‌های خود را به زبان فارسی برگزار می‌کنند. هدف اصلی این مدارس تعامل دانش‌آموزان ایرانی با زبان مادری خود و نیز آموزش ادبیات فارسی است. مرکز آموزشی بین‌المللی البرز در تورنتو، مدرسه ایرانی دهخدا در مونترال و یا مدرسه نور دانش در ونکوور از جمله مدارس ایرانی در کشور کانادا هستند.

معرفی بهترین مدارس و هزینه تحصیل در مدارس کانادا

بهترین-مدارس-کانادا

مدارس زیادی در کانادا به دلیل سطح بالای آموزشی شهرتی جهانی دارند. در این قسمت از مقاله تحصیل در مدارس کانادا قصد داریم برخی از بهترین مدارس کانادا را به شما معرفی کنیم.

بهترین مدارس دولتی

مدرسه کالینگ‌وود (Collingwood Public School) در تورنتو: 9000 دلار

مدرسه بیر کریک (Bear Creek Public School) در تورنتو: 9000 دلار

مدرسه اینسدیل (Innisdale Public School) در تورنتو: 9000 دلار

نکته: شهریه مشخص شده در این لیست مخصوص دانش‌آموزان خارجی است.

بهترین مدارس خصوصی

مدرسه لیندن (The Linden School) در تورنتو: حدود 60 هزار دلار

دبیرستان بادول (Bodwell High School) در ونکوور: 23 تا 47 هزار دلار

مدرسه یورک (The York School) در انتاریو: 18 تا 27 هزار دلار

بهترین مدارس شبانه‌روزی

کالج اپل بای (Appleby College) در آکویل: 36 تا 44 هزار دلار

مدرسه بلمورال (Balmoral Hall School) در وینیپگ: 9 تا 14 هزار دلار

مدرسه بشپ استران (The Bishop Strachan School) در تورنتو: حدود 30 هزار دلار

شرایط تحصیل در مدارس کانادا و اخذ ویزای تحصیلی

برای تحصیل در مدارس کانادا و سپس دریافت ویزای تحصیلی باید شرایط زیر را در نظر بگیرید:

 • فرزند شما بالای 5 سال سن داشته باشد
 • والدین تمکن مالی کافی جهت پرداخت شهریه و هزینه زندگی فرزند خود را در کانادا داشته باشند
 • شخصی قابل اطمینان به عنوان قیم قانونی مشخص شود. (Custodian)
 • ارائه مدرک زبان که فقط در برخی مدارس الزامی است
 • نامه اثبات بازگشت پس از تحصیل
 • توصیه‌نامه تحصیلی

همچنین برای ورود به مدارس کانادا مدارک زیر مورد نیاز است:

 • فرم پذیرش تحصیلی
 • اسکن رنگی از پاسپورت معتبر
 • آدرس، شماره تماس و کد پستی متقاضی
 • کارت سلامت
 • ترجمه کارنامه تحصیلی و ریزنمرات به صورت پی‌دی‌اف
 • یک عکس 3.5 در 4.5

شرایط ویزای همراه برای تحصیل در مدارس کانادا

ویزای-همراه-تحصیلی

این ویزا به نام ویزای والدین یا توریستی هم شناخته می‌شود و به والدین افرادی که در هر مقطعی در کانادا تحصیل می‌کنند اجازه می‌دهد برای مدتی آن‌ها را همراهی کنند. دانش‌آموزان زیر سن قانونی می‌توانند قیم خود را نیز به عنوان همراه معرفی کنند. جهت دریافت ویزای همراه فرد باید تمکن مالی برای زندگی در کانادا را داشته باشد. ضمنا ویزای همراه اجازه کار یا تحصیل در کانادا به افراد نمی‌دهد.

جمع بندی

مدارس ایران و کانادا تفاوت‌های بزرگ و اساسی دارند که مهم‌ترین آن‌ها در سیستم آموزشی این دو کشور خلاصه می‌شود. ایران سیستم آموزشی ملی و مرکزی دارد اما در کانادا سیستم آموزشی هر استان مخصوص به خودش است و حتی ایالت‌های مختلف کتب درسی متفاوت نیز دارند. همچنین تعدادی از برنامه‌های درسی مدارس در کانادا اجباری هستند و تعدادی اختیاری اما در ایران همه دروس به صورت اجباری تدریس می‌شوند. علاوه بر این در مدارس کانادا دانش آموزان در مقطع دبیرستان بر اساس رشته تحصیلی آموزش جداگانه ندارند، بلکه در هر پایه تحصیلی دروس مختلفی ارائه می‌شود.در صورتی که تمایل به تحصیل فرزند خود در کانادا دارید می توانید با ما از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه