تحصیل در کانادا با معدل پایین

مارس 31, 2022

تحصیل در کانادا با معدل پایین

معدل بالا یکی از مسائلی است که شانس دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا را افزایش می‌دهد اما داشتن معدل بالا به این معنی نیست که متقاضی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور آمادگی کامل دارد، بنابراین دولت این کشور فرصت تحصیل در کانادا با معدل پایین را برای متقاضیانی که به دلایل موجه امکان دریافت معدل بالا را نداشته‌اند فراهم کرده‌ است. به‌عنوان مثال با درنظر گرفتن این‌که دانشجو قصد ورود به کدام مقطع را داشته باشد، امکان شرکت در دوره‌های آمادگی و… وجود دارد.

معدل پایین در مقاطع مختلف

دانشگاه‌های کانادا از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند که سطح کیفی و اعتبار تحصیلی آن‌ها بسیار زیاد است. بخش زیادی از این اعتبار به‌دلیل سخت‌گیری دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجو است. هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو قوانینی دارد که یکی از آن‌ها شرط معدل است، البته بسیاری از دانشگاه‌های این کشور نسبت به این شرط منعطف هستند و با درنظر گرفتن برخی از شرایط خاص، امکان تحصیل در کانادا با معدل پایین را نیز برای متقاضیان فراهم می‌کنند.

شرایط پذیرش دانشگاه‌ها با معدل دیپلم پایین

شرایط-تحصیل-با-معدل-کم

حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به دانشگاه‌های کانادا دیپلم است. بیشتر دانشگاه‌ها معدل 14 را به‌عنوان پایه معدل دیپلم برای پذیرش متقاضیان درنظر گرفته‌اند، با این‌حال بعضی از موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها معتقدند که معدل پایین نشان از کم هوش بودن دانش‌آموز نیست و می‌توان فرصتی برای اثبات خود به او داد. در این دانشگاه‌ها یک معدل حداقلی برای دانشجو درنظر گرفته می‌شود. تا زمانی که دانشجو این معدل را حفظ کند، امکان تحصیل در دانشگاه را خواهد داست.

تحصیل در مقاطع تکمیلی با معدل پایین

در مورد تحصیلات تکمیلی یا دوره ارشد و دکتری نیز قانون معدل وجود دارد البته درصورتی‌که دانشجو بتواند از طریق سوابق علمی و فعالیت‌های مرتبط با رشته تحصیلی توانایی خود را ثابت کند این امکان در بسیاری از دانشگاه‌ها وجود دارد که از معدل پایین دانشجو چشم‌پوشی کرده و اجازه تحصیل در مقطع بالاتر داده‌ شود.

بعضی دانشگاه‌ها نیز برای ورود به مقاطع تکمیلی یک آزمون ورودی برگزار می‌کنند. معمولا نتایج این آزمون بدون درنظر گرفتن معدل است و درصورت قبولی دانشجو می‌تواند تحصیل خود در مقطع بعدی را آغاز کند.

روش‌های ارزیابی معدل متقاضیان

متقاضیان تحصیل در کانادا با معدل پایین نیز باید مانند سایر متقاضیان، فرآیند پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر را طی کنند و یکی از مراحل دریافت این پذیرش ارزیابی معدل و نمرات است. گاهی‌اوقات علی‌رغم معدل پایین، پذیرش متقاضی تنها برای یک یا دو نمره خوب در کارنامه تایید می‌شود. بنابراین ارزیابی نمرات و معدل با دقت زیاد انجام می‌شود. برای ارزیابی معدل روش‌های مختلفی وجود دارد.

روش نمرات میانگین

اولین روش که در اصطلاح به آن ‌GPA یا نمرات میانگین معدل گفته می‌شود، معدل متقاضیان در یک بازه صفر تا 4 رتبه‌بندی می‌شود. این روش استانداردترین شیوه برای ارزیابی معدل و کارنامه متقاضیان است و به‌غیر از ارزیابی معدل، نمرات دروس نیز به‌ شکل تک به تک، ارزیابی می‌شوند.

حداقل معدل قبولی یا 10 تا 12، نمره 0، 12 تا 14 نمره 1 و به‌ترتیب تا 4 ادامه پیدا می‌کنند. متقاضیانی که نمرات 3 و 4 را دریافت می‌کنند بیشترین شانس پذیرش و قبولی را دارند اما متقاضیان با نمره 2 نیز می‌توانند با ارائه یک رزومه قوی در دانشگاه مورد نظر پذیرش شوند. نمرات 0 و 1 به‌ندرت پذیرفته می‌شوند.

نمره‌دهی براساس حروف

در سیستم بعدی، ارزیابی و رتبه‌بندی متقاضیان با استفاده از حروف انجام می‌شود. در این روش، رتبه A-F به معدل‌ها داده می‌شود که رتبه A بهترین معدل و معادل 18-20 است و رتبه F که مردودی کامل است، معدل 10 و پایین‌تر را شامل می‌شود.

شرایط تحصیل در کانادا با معدل پایین

تحصیل-دانشگاهی-معدل-پایین

هرچند معدل بالاتر و دریافت ربته A-C یا 0-2 شانس پذیرش متقاضیان را افزایش می‌دهد اما متقاضیان با معدل پایین‌تر نیز نباید از پذیرش در دانشگاه‌های کانادا ناامید باشند. با انجام برخی اقدامات می‌توان شرایط تحصیل در کانادا با معدل پایین را فراهم کرد.

جبران معدل

جبران معدل اولین راهی است که می‌توان به‌وسیله آن شانس خود برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا را افزایش داد. امکان ترمیم معدل برای متقاضیان قبل از لیسانس و گذراندن مجدد بعضی دروس برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

افزایش سابقه فعالیت مرتبط با رشته تحصیلی

یکی از مسائلی که در رزومه متقاضیان تحصیل در کانادا با معدل پایین تاثیر زیادی دارد، داشتن سابقه فعالیت عملی در زمینه رشته تحصیلی آن‌ها است. دانشجویانی که با معدل پایین قصد تحصیل در کانادا را دارند باید در دوره‌های تخصصی مربوط به رشته خود شرکت کرده تا با ارائه گواهی این دوره‌ها شانس پذیرش با معدل پایین را افزایش دهند.

تهیه مقالات یا شرکت در کنفرانس‌ها

به‌طور کل دانشجویانی که فعالیت عملی بالایی دارند، علی‌رغم معدل پایین نیز شانس زیادی برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا دارند. تهیه مقاله و انتشار آن در منابع معتبر علمی مانند ISI یا شرکت در کنفرانس‌های آموزشی مرتبط با رشته از مسائلی هستند که تاثیر زیادی در افزایش شانس پذیرش دارند. درکنار این فعالیت‌ها دریافت توصیه‌نامه از استاد که توانایی دانشجو را تایید کند نیز تاثیر زیادی در افزایش احتمال پذیرش دارد.

تسلط به زبان

مدرک زبان یکی از مسائل بسیار مهم در پذیرش دانشجویان است. درصورت داشتن معدل خوب می‌توان با حداقل نمره زبان نیز در دانشگاه‌های کانادا قبول شد اما برای تحصیل در کانادا با معدل پایین، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و داشتن مدرک نمره بالا احتمال قبولی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید

آزمون های زبان مورد تایید کانادا

انتخاب دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل در کانادا با معدل پایین

در نهایت برای تحصیل در کانادا با معدل پایین، می‌توان با ثبت‌نام در دانشگاه‌هایی که علی‌رغم معدل کم دانشجویان را با شرط حفظ حداقل معدل در طول تحصیل پذیرش می‌کنند اقدام به تحصیل در کانادا کرد. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان دانشگاه رجینا، مک‌ایوان، کبک، ترنت، آکادیا، سنت‌ماری و… را مثال زد.

جمع بندی

هرچند در زمان دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه‌ها معدل بالا شانس پذیرش را بیشتر می‌کند اما بالا نبودن معدل نمی‌تواند مانع ادامه تحصیل و پذیرش در دانشگاه‌های کانادا باشد. روش‌های کمکی زیادی برای جبران معدل پایین وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان مانند سایر دانشجویان، به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا پرداخت.برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کانادا می توانید با پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید،ما در آرمان توکای دانش راهنمای شما در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهیم بود.

دسته بندی ها: تحصیل در کانادا

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه