دانشگاه ساسکاچوان

سپتامبر 22, 2021

دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان واقع در کشور کانادا، جزو بهترین دانشگاه‌های این کشور بوده و از لحاظ علمی تراز بالایی دارد. نام این دانشگاه برگرفته از نام استان ساسکاچوان بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه شهر ساسکاتون شناخته می‌شود. دانشگاه ساسکاچوان در سال  1907 و برای ارئه تسهیلات آموزشی برای همه افراد بدون درنظرگرفتن مذهب، نژاد وملیت و..تاسیس شد؛ به طوری که ابتدا به عنوان یک کالج کشاورزی تاسیس گردید و کم‌کم سایر حوزه‌های تحصیلی و آموزشی را نیز در طیف رشته‌های خود قرار داد.  اگر شما نیز قصد دارید تا آینده تحصیلی خود را در این دانشگاه بگذرانید، بد نیست اطلاعات جامعی در خصوص آن کسب کنید.

معرفی دانشگاه ساسکاچوان

وسعت دانشگاه ساسکاچوان بسیار زیاد است، چراکه اغلب محیط پیرامون آن را  زمین‌های کشاورزی پوشش داده‌اند. همانطور که گفتیم این دانشگاه در ابتدا به منظور تحقیق و پژوهش در حوزه کشاورزی تاسیس شده بود که همین امر موجب گشت تا سازندگان، زمین‌های زراعی زیادی را برای تحقیق و تفحص در اختیار دانشجویان قرار دهند.

این دانشگاه 3 پردیس به نام‌های ساسکاتون، رجینا و شاهزاده آلبرت دارد که هر کدام دارای موزه‌های هنری زیاد، استودیوهای ورزشی، کتابخانه و.. می‌باشند. در حال حاضر بیش از 25 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند، که 3300 نفر آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی از 130 کشور دنیا تشکیل می‌دهند. از این تعداد نیز تاکنون 160 هزار نفر موفق به اخذ مدارک لیسانس و فوق لیسانس شده‌اند.

این دانشگاه تنها دانشگاه کانادایی است که با دانشگاه آکسفورد انگلیس تبادل علمی داشته و در حوزه‌های مختلف همکاری‌های بسیار زیادی می‌کند. طبق نظرسنجی‌های انجام شده، میزان رضایتمندی دانشجویان از شرایط حاکم بر دانشگاه ساسکاچوان 90 درصد ومیزان قبولی در پذیرش آن‌ها بین 80  تا 90 درصد بوده‌ است.

این آمار عالی سبب شده‌است تا کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند این دانشگاه را به عنوان یکی از گزینه‌های تحصیلی خود برای گرفتن پذیرش درنظر بگیرند. این دانشگاه در فصل‌های پاییز، زمستان و بهار هرساله پذیرش دانشجو دارد. از رشته‌های پرتقاضا و پرطرفدار آن می‌توان به پرستاری، مهندسی، حقوق و کشاورزی اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان

این دانشگاه برای کمک مالی به دانشجویان با استعداد خود، هرساله تعداد زیادی بورسیه‌های تحصیلی برای این گروه درنظر می‌گیرد و بیشتر آن مربوط به دانشجویان جدیدالورود است. وقتی که برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه اقدام می‌کنید، به طور خودکار وارد بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان جدیدالورد می‌شوید که براساس سوابق تحصیلی شما محاسبه و در نهایت براساس آن، نمره میانگینی که کسب می‌کنید به شما تعلق می‌گیرد. دولت کانادا برای هر نمره، مبالغی را به عنوان پاداش و بورسیه در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشند:

 • میانگین 58 تا 90 درصد: مبلغ 500 دلار کانادا
 • 90 تا 93 درصد: مبلغ 2000 دلار کانادا،
 • 93 تا 95 درصد: مبلغ 3000 دلار کانادا
 • بالای 95 درصد: بیش از 3000 دلار کانادا

دانشگاه ساسکاچوان علاوه بر بورسیه دانشجویان ورودی، هر ساله جوایز و بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی درنظر می‌گیرد. البته، این جوایز بیشتر براساس پیشرفت تحصیلی دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد. مبالغ جوایز بین 5 الی  10 هزار دلار کاناداست که به صورت خودکار پس از کسب نمرات عالی در حساب دانشجویان اعمال می‌گردد.

مزایای تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان

ورود-به-دانشگاه-ساسکاچوان

شما می‌توانید با ارائه مدرک مورد نیاز برای خانواده خود نیز ویزای اقامات در کانادا اخذ کنید و به‌همراه آن‌ها تحصیل و زندگی و بعدها برای گرفتن اقامت دائم کشور کانادا اقدام کنید.

همچنین شما می‌توانید در کنار تحصیلتان کار کنید. زیرا تجربه‌های کاری به شما کمک می‌کند تا برای آینده شغلی‌ خود آمادگی کسب کنید. از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان می‌توان به فراهم بودن موقعیت‌های شغلی داخل پردیس، خارج پردیس و همکاری‌های علمی با دانشگاه اشاره کرد.

این دانشگاه 3 خوابگاه داخل پردیس، که همه امکانات را داراست، برای دانشجویان خود فراهم کرده ‌است. همچنین خارج از پردیس نیز خوابگاه‌های زیادی وجود دارد. در دانشگاه ساسکاچوان خدمات دیگری از جمله امکان شرکت در تیم‌های ورزشی، استفاده رایگان از مراکز درمانی، حضور در کتابخانه برای مطالعه و استقراض کتب، موزه، گالری و… برای دانشجویان فراهم است.

رشته‌های دانشگاه ساسکاچوان

این دانشگاه شامل 17 دانشکده و چند کالج است که بالغ بر 130 رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و بیشتر از 80 رشته در مقطع فوق لیسانس و دکترا را پوشش می‌دهد.

دانشکده‌های تخصصی دانشگاه ساسکاچوان:

علوم و هنر،کشاورزی و منابع زیستی، آموزش، مهندسی، دندان پزشکی، داروسازی و تغذیه، حرکت شناسی، حقوق، پزشکی، پرستاری، تحصیلات تکمیلی، همچنین مدرسه تجارت ادواردز، دانشکده محیط زیست و توسعه پایدار، دانشکده علوم توانبخشی، کالج سنت توماس مور، مرکز زبان، کالج دامپزشکی، بطور خیلی تخصصی با ارائه آموزش‌های پژوهش محور انجام می‌شود.

حالا به تفضیل برای شما خواهیم گفت که هر دانشکده چه رشته‌هایی دارد:

دانشکده کشاورزی و منابع زیستی:

رشته‌هایی همچون: اقتصاد،کشاورزی، زراعت، علوم زیستی و حیوانات، تجارت، کشاورزی، علوم محیطی، علوم غذایی، و فراورده‌های زیستی، علوم باغبانی، خاک شناسی را در همه دوره های تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌کند.

دانشکده علوم و هنر:

 با بیشتر از 70 برنامه آموزشی همچون: ریاضی کابردی، باستان شناسی، بیوشیمی، علوم سلولی، تاریخ، هنر، مطالعات کلاسیک قرون وسطایی، علوم کامپیوتر، نمایش، مطالعات بین الملل زبان‌های مدرن، موسیقی، فلسفه، روانشناسی، جامه شناسی، مطالعات زنان و..درمقاطع مختلف تحصیلی را تدریس می‌کنند.

مدرسه تجارات ادواردز:

 همانند دیگر دانشکده‌ها رشته‌هایی تخصصی در زمینه تجارت و کسب و کار دارد از جمله: حسابداری، منابع انسانی، مدیریت و بازرایابی، امور مالی و سرمایه‌گذاری برای دانشجویان تدریس می‌کند.

دانشکده مهندسی:

 دانشگاه ساسکاچوان در رشته‌های مهندسی همچون: مهندسی شیمی، کامپیوتر، عمران، فیزیک، الکترونیک، زمین‌شناسی، محیط زیست و مکانیک دارای آموزش‌های تخصصی خیلی قوی است، البته الزامی است که دانشجویان مقطع کارشناسی که در دانشکده مهندسی این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، باید قبل از اقدام برای پذیرش در سال‌های دوم و بالاتر، یک سال آموزش مشترک تمامی رشته‌های مهندسی که به عنوان هسته آموزش مشترک سال اولی‌ها است را به پایان برسانند.

اما در دانشکده‌های دندانپزشکی، حرکت‌شناسی، پزشکی، حقوق، پرستاری، آموزش و پرورش، داروسازی و تغذیه، محیط زیست و توسعه پایدار، علوم توان بخشی و دامپزشکی ، فقط رشته تخصصی این دانشکده‌ها به صورت انحصاری در تمامی این مقاطع ارائه می‌شود.

شهریه دانشگاه ساسکاچوان:

شهریه-دانشگاه

شهریه سالانه این دانشگاه با افزایش 3 تا 5 درصدی در سال 2022-2021 طبق رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید،6 تا 17 هزار دلار اعلام شده‌است و برای دوره‌های کارشناسی 18 تا 24 هزار دلار کانادا خواهد بود. همچنین برای دوره‌هایی که به صورت غیر مستقیم پذیرش دارند هم مبلغی بین 17 تا 67 هزار دلار کانادا دریافت می‌شود.

علاوه بر شهریه، دانشگاه سالانه مبلغ 850 دلار به ازای خدماتی همچون بیمه خدمات درمانی و دندانپزشکی فعالیت‌های ورزشی حمل و نقل و.. از دانشجویان دریافت می‌کند.

بیشتر بخوانید

هزینه تحصیل در کانادا

رتبه دانشگاه ساسکاچوان:

رنکینگ دانشگاه ساسکاچوان در بین دانشگاههای کانادا 18 و در بین دانشگاه‌های جهان 465 است.

شرایط پذیرش دانشگاه ساسکاچوان:

برای پذیرش دانشگاه ساسکاچوان ابتدا باید رشته مورد نظرتان را انتخاب کنید. بعد از آن باید مراحل مختلف پذیرش را طی کرده تا بتوانید پذیرش تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان را دریافت کنید. برای رشته‌هایی چون کشاورزی و منابع زیستی، هنرها و علوم، آموزش، مدرسه تجارت ادواردز، مهندسی و حرکت‌ شناسی باید به صورت مستقیم از دبیرستان اقدام کنید. این در حالی است که بعضی رشته‌ها مانند دندانپزشکی، حقوق، پزشکی، پرستاری، تغذیه، داروسازی و دامپزشکی غیرمستقیم دارای پیش نیازهایی هستند که باید از طریق تحصیلات دانشگاهی طی شوند. برای اقدام به پذیرش از این دانشگاه به روش مستقیم باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات دوره متوسطه
 • نمره میانگین پذیرش
 • مهارت در زبان انگیلسی

اثبات مهارت در زبان انگلیسی روش‌های متفاوتی دارد از جمله:

 • پایان تحصیلات دبیرستان (متوسطه) به زبان انگلیسی
 • اتمام یک برنامه آموزش زبان انگلیسی تایید شده توسط دانشگاه
 • حداقل داشتن نمره از مدارک معتبر انگلیسی همانند آیلتس

میانگین نمرات برای پذیرش مستقیم بر مبنای سابقه تحصیلی دوره متوسطه و ریز نمرات تحصیلی‌تان است که مهمترین آن دروس زبان، ریاضی، زیست شناسی و علوم طبیعی، علوم انسانی و اجتماعی و هنر می‌‌باشد. حداقل نمره پذیرش هم 24 است. در زمان اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی باید شرایط و مدارک مورد نیاز را براساس رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، دارا باشید.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا آشنا کردیم. دانشگاه ساسکاچوان هم اکنون رتبه 18 را در بین دانشگاه‌های کانادا دارد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی این کشور شناخته می‌شود. اگر قصد مهاجرت به کانادا برای تحصیل را دارید، می‌توانید دانشگاه ساسکاچوان را به عنوان یکی از گزینه‌های خود در نظر داشته باشید.موسسه آرمان توکای دانش با داشتن تجربه و مشاورین خبره می تواند شما را در این مسیر تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا یاری کرده و همراهی مطمئن در کنار شما باشد.برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه