دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

می 23, 2022

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

کشور کانادا یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل ایرانیان است که دانشگاه‌های آن نیز دارای بالاترین رنک جهانی هستند. در این میان، برخی از این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم هستند و این موضوع برای بسیاری از دانشجویان ایرانی که قصد بازگشت به کشور را دارند، مهم است. به همین خاطر، پیش از اقدام برای تحصیل در این کشور باید ابتدا با این دانشگاه‌ها و رشته‌های قابل تحصیل در آن‌ها آشنایی داشت. از جمله دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می‌توان به دانشگاه‌های اتاوا، مونترال، تورنتو، ساسکاچوان و آلبرتا اشاره کرد. در این مطلب به بررسی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا می‌پردازیم.

اهمیت تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

اهمیت-تحصیل-در-دانشگاه-تایید-شده

بسیاری از خود این سوال را می‌پرسند که چرا بهتر است در دانشگاهی تحصیل کنیم که مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان مورد تایید وزارت علوم نیستند و تایید وزارت علوم به منزله برتری آن دانشگاه‌ها نسبت به دانشگاه‌های دیگر نیست.

تاییدیه وزارت علوم تنها زمانی مناسب است که شما قصد دارید تا پس از پایان دوران تحصیلی خود به ایران برگردید. در نظر داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا به شما این امکان را می‌دهد تا پس از بازگشت به ایران، بتوانید در این کشور کار پیدا کنید.

آیا این سوال نیز برای شما پیش آمده است که اگر در دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم در کانادا نیست تحصیل کنید و به ایران برگردید، چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت، مدرک تحصیل شما مورد تایید نخواهد بود و به راحتی نیز نمی‌توانید شغلی مناسب را پیدا کنید. به همین خاطر است که می‌گوییم اگر قصد بازگشت به ایران و ادامه زندگی خود در این کشور را دارید، بهتر است در دانشگاهی تحصیل کنید که مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

معرفی برترین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

شاید بتوان گفت که بیشتر دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور کانادا مورد تایید وزارت علوم این کشور هستند. از جمله برترین دانشگاه‌های مورد تایید این کشور نیز می‌‌‌توان به دانشگاه‌های تورنتو، بریتیش کلمبیا، مونترال، پلی‌تکنیک مونترال، آلبرتا و اتاوا اشاره کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه-تورنتو

به جرات می‌توان به دانشگاه تورنتو لقب برترین دانشگاه کشور کانادا را داد. این دانشگاه طبق نظر نشریه‌های مختلفی از جمله Webmetrics به عنوان برترین دانشگاه کانادا و ششمین دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود. سالانه نیز بیشتر از 93 هزار دانشجو در پردیس‌های مختلف این دانشگاه تحصیل می‌کنند. از میان 93 هزار نفر نیز حدود 23 هزار نفر از دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه تورنتو کانادا یک دانشگاه دولتی با بودجه بالا است که امکانات زیادی از جمله کتابخانه‌های گسترده و خوابگاه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در نظر داشته باشید که در حال حاضر نیز دانشجویان می‌توانند در بیش از 1000 برنامه آموزشی که 700 عدد برای کارشناسی و 300 عدد نیز برای کارشناسی ارشد است، ثبت نام کنند.

با توجه به رشته‌های تحصیلی گسترده در دانشگاه تورنتو، دانشکده‌های متنوعی نیز در این دانشگاه تاسیس شده‌‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشکده‌های هنر و علوم، علوم کاربردی و مهندسی، معماری و طراحی، موسیقی، جنگلداری، اطلاعات، پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، علوم حرکتی و تربیت بدنی، حقوق، کار اجتماعی و الهیات اشاره کرد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه-بریتیش-کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از دانشگاه‌های قدیمی و دولتی کانادا می‌باشد که در سال 1908 تاسیس شده است. در حال حاضر نیز رتبه سوم برترین دانشگاه‌های کانادا و 34ام برترین دانشگاه‌های جهان در اختیار این دانشگاه است. سالانه حدود 66 هزار نفر نیز در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که حدود 18 هزار نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. نکته مثبت درباره دانشگاه بریتیش کلمبیا این است که بسیاری از دروس این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می‌شوند و از این رو، شما مشکلی برای تحصیل در این دانشگاه نخواهید داشت.

دانشگاه بریتیش کلمبیا افتخارات زیادی دارد. از جمله این افتخارات نیز می‌توان به 8 جایزه نوبل و 65 مدال المپیک اشاره کرد. وجود افتخاراتی مانند جایزه نوبل در ویترین دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان‌دهنده سطح آموزشی بالای این دانشگاه است.

در دو پردیس ونکوور و اوکاناگان دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشکده‌های مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به علوم کاربردی، هنر، کسب و کار، دندانپزشکی، آموزش، جنگلداری، حرکت‌شناسی، زمین‌شناسی، پزشکی، موسیقی، مهندسی، پرستاری و علوم دارویی اشاره کرد.

دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال

از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا می‌توان به دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال اشاره کرد. این دانشگاه، یک دانشگاه مناسب برای تحصیل در رشته‌های مهندسی است و شما می‌تواند در بیش از 120 رشته در دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال مشغول به تحصیل شوید. در حال حاضر نیز بیش از 9 هزار دانشجوی رشته‌های مهندسی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه-مک-گیل

دانشگاه مک گیل یکی از دانشگاه‌های دولت با بیش از 200 سال سابقه فعالیت است. طبق نشریه‌های مختلف، دانشگاه مک گیل به عنوان دومین دانشگاه برتر کانادا و 39امین دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود. در حال حاضر نیز بیش از 40 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

نکته‌ای که درباره دانشگاه مک گیل وجود دارد این است که این دانشگاه دروس خود را به دو زبان انگلیسی  و فرانسوی ارائه می‌دهد. البته که زبان رسمی آن انگلیسی است و تنها برخی از دروس با زبان فرانسوی تدریس می‌شوند.

دانشگاه مک مستر

یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا، دانشگاه مک مستر است که به عنوان ششمین دانشگاه برتر کانادا و 144امین دانشگاه برتر جهان نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه در ایالت انتاریو و شهر همیلتون قرار دارد. به همین خاطر، بیشتر دروس در این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

به دلیل تنوع بالای رشته‌های تحصیلی در دانشگاه مک مستر، تعداد دانشجوهای این دانشگاه نیز از میانگین تعداد دانشجوهای دانشگاه‌های کانادا بیشتر است. از این رو، می‌توان گفت که سالانه حدود 33 هزار نفر در دانشگاه مک مستر مشغول به تحصیل می‌شوند که از این میان، 28 هزار نفر در مقطع کارشناسی قرار دارند.

دانشگاه لاوال

دانشگاه-لاوال

شاید بتوان دانشگاه لاوال را قدیمی‌ترین دانشگاه مورد تایید وزارت علوم در کانادا با سابقه فعالیت از سال 1663 دانست. این دانشگاه دولتی اکنون به عنوان سیزدهمین دانشگاه برتر کانادا شناخته می‌شود و سالانه حدود 45 هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. نکته‌ای که درباره دانشگاه لاوال باید به آن توجه کنید این است که این دانشگاه دروس خود را تنها به زبان فرانسوی ارائه می‌دهد و از این رو، برای تحصیل در این دانشگاه ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

دانشگاه لاوال انواع رشته‌ها را برای تحصیل دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌دهد. از جمله دانشکده‌ها و رشته‌های قابل تحصیل در این دانشگاه نیز می‌توان به علوم مهندسی، فلسفه، داروسازی، پزشکی، پرستاری، هنر و آموزش اشاره کرد. در ادامه نیز لیستی از برخی دیگر از دانشکده‌های این دانشگاه قرار دارد:

  • موسیقی
  • دندانپزشکی
  • علوم اجتماعی
  • الهیات
  • جنگلداری

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم؛ دانشگاه‌هایی با بالاترین رنک جهانی

از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا می‌توان به دانشگاه‌های لاوال، ساسکاچوان، انتاریو، اتاوا، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، تورنتو و مک گیل اشاره کرد. اگر به دنبال این هستید که پس از پایان دوران تحصیلی خود به ایران برگردید، پیشنهاد می‌کنیم یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا را برای تحصیل انتخاب کنید. در غیر این صورت، مدرک دانشگاهی شما در ایران معتبر نخواهد بود و نمی‌توانید شغلی مناسب و مربوط به رشته تحصیلی خود را پیدا کنید.در صورتی که قصد تحصیل در کانادا را دارید می توانید برای مشاوره رایگان از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه