سیستم آموزشی مدارس کانادا

ژانویه 8, 2022

سیستم آموزشی مدارس کانادا

وقتی صحبت از تحصیل در خارج از کشور می‌شود، ناخودآگاه ذهن افراد به کانادا معطوف می‌شود؛ کشوری که از نظر آموزشی در کلاس جهانی زبان‌زد خاص وعام است. اگر سری به وبسایت تایمز بزنید، خواهید دید که اغلب مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات عالی آموزشی کانادا در بین رتبه‌های برتر قرار دارند. سیستم آموزشی مدارس کانادا تا حدی توسط دولت این کشور طرح‌ریزی می‌شود. البته، استراتژی‌های آموزشی بسته به هر استان یا ایالت فرق می‌کند و هر یک توسط دولت‌های استانی، فدرال و محلی نظارت می‌شوند.

سیستم آموزشی مدارس کانادا به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود و عمدتاً دارای سه سطح ابتدایی، متوسطه و پیش دانشگاهی است. این در حالی است که دولت کانادا توجه ویژه‌ای به شرایط آموزش در مهدکودک‌ها داشته و همواره بودجه‌های زیادی را صرف اتخاذ بهترین متدهای آموزشی و استخدام مربیان باتجربه برای تدریس در دورهای ابتدایی تا متوسطه کرده است. با این اوصاف، هزینه‌های سیستم آموزشی در کانادا به نسبت کشورهای OECD بسیار بیشتر است. از این رو، اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، بهتر است پیش از سفر حتما از شرایط و هزینه‌ها مطلع شوید.

تحصیل در کانادا به چه صورت است؟

تحصیل-در-مدارس-کانادا

طبق گفته گاندرسون (2020)، کانادا جزو کشورهایی است که بیشترین مردمان تحصیل‌کرده را در اختیار دارد. 90 درصد از شهروندان در گروه سنی 25 تا 64 سال دارای حداقل تحصیلات دبیرستان هستند و 66 درصد از افراد نیز دارای مدرک دیپلم می‌باشند. بنابراین، هر دو درصد بالاتر از میانگین OECD به ترتیب 78 و 40 درصد قرار دارند.

شورای آمار آموزش و پرورش کانادا مدت‌ها است که با دپارتمان‌های منطقه‌ای و استانی که مسئول برنامه‌ریزی و ارائه استارتژی‌های آموزشی در برنامه شاخص‌های آموزش پان کانادایی (Pan-Canadian) هستند، همکاری می‌کند. در کشور کانادا یک سیستم مدارس دولتی منحصربه‌فرد با میزان تمرکززدایی و درجه مقامات محلی وجود دارد که مدارس را اداره می‌کند؛ به طوری که صلاحیت فنی معلمان از طریق روش‌های مدرن تایید و همواره گزینه‌هایی انتخاب می‌شوند که بیشترین دانش را در اختیار دارند.

در مجموع 310000 نیروی کار معلم در سطوح ابتدایی و متوسطه و 40000 نیروی کار در دانشگاه‌ها مشغول به انجام وظیفه هستند. همه معلمان برای تدریس در پایه ابتدایی به مدرک لیسانس علوم تربیتی نیاز دارند. اما، از سال 2017 میلادی، هندرسون یکی از سران دولتی کانادا بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای تدریس در تمامی سطوح ابتدایی، متوسطه و پیش دانشگاهی اصرار دارد.

گفتنی است، در سیستم آموزشی مدارس کانادا، والدین ملزم به شرکت در آموزش دوران کودکی برای بهبود کیفیت سیستم آموزشی این کشور هستند.

سیستم آموزشی کانادا در دانشگاه

سیستم آموزشی کانادا در دانشگاه نیز شامل تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا می‌باشد. با توجه به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌های کانادا، بسیاری از دانشجویان خارجی در سودای تحصیل در این کشور به سر می‌برند. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا سالانه بین 7500 تا 22500 دلار کانادا است. این در حالی است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی بالاتر است. اکثر رشته‌های تحصیلی در کانادا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید برای اخذ ویزای تحصیلی در آزمون‌های آیلتس یا تافل شرکت کنند. بنابراین یکی از الزامات اولیه مورد نیاز برای تحصیل در کانادا داشتن مدرک زبان انگلیسی است.

اجباری بودن تحصیل در مدارس کانادا تا سن 16 سالگی

تحصیل تا سن 16 سالگی در همه استان‌های کانادا اجباری است، به جز انتاریو و نیوبرانزویک، که سن اجباری در آن‌ها 18 سال می‌باشد. دانش‌آموزان در کانادا به طور کلی باید 190 روز در سال را به مدرسه بروند. سال تحصیلی جدید معمولاً از سپتامبر (پس از روز کارگر) شروع و در اواخر ژوئن به پایان می‌رسد.

شرایط حاکم عقیدتی در مدارس کانادا به چه صورت است؟

نحوه-مدیریت-مدارس-کانادا

علاوه بر مدارس دولتی، هزاران مدرسه خصوصی در کانادا وجود دارد که اغلب به دو گروه سکولار و مذهبی از نظر عقیدتی گروه‌بندی می‌شوند. زمانی که کشور کانادا توانست استقلال خود را بدست آورد، در ابتدا همه استان‌ها دارای سیستم‌های آموزشی تقسیم‌بندی شده بر اساس مذهب بودند؛ اما اکنون اکثر استان‌ها چنین سیستم‌های “عمومی-مذهبی” را لغو کرده‌اند. البته، استان‌های انتاریو و آلبرتا، سرزمین‌های شمال غربی، و شهرهای خاصی در ساسکاچوان از این امر مستثنی هستند، زیرا هنوز هیئت‌های مدارس ناحیه‌ای جداگانه (معمولاً کاتولیک اما گاهی پروتستان) با بودجه عمومی اداره می‌شوند.

در سال 1998، گروه‌بندی مدارس کاتولیک/پروتستان به گروه‌بندی فرانسوی/انگلیسی جایگزین شدند. دانش‌آموزان کبک اکنون باید تا پایان دبیرستان در یک مدرسه فرانسوی مشغول تحصیل باشند، مگر این که یکی از والدین آن‌ها قبلاً در یک مدرسه انگلیسی زبان در جای دیگری در کانادا تحصیل کرده باشد.

به همین ترتیب، امکان تحصیل در مدارس فرانسوی‌زبان در اکثر استان‌های دیگر محدود به کودکانی است که حداقل یکی از والدین آن‌ها فرانسوی‌زبان باشند. البته، در صورتی که والدین کودکان شهروند کانادایی باشند و آموزش‌های اولیه به زبان فرانسوی را در این کشور گذرانده باشند، می‌توانند فرزندان خود را در این مدارس ثبت‌نام کنند.

نحوه مدیریت مدارس کانادایی

سیستم‌ آموزشی کانادا در اکثر استان‌ها دانش‌آموزان را موظف به تحصیل تا کلاس دوازدهم (سن هفده تا هجده سالگی) می‌کند. در کبک، ترم معمولی دبیرستان پس از مقطع متوسطه پنجم/پایه 11 (سن شانزده تا هفده سالگی) به پایان می‌رسد. پس از آن، دانش‌آموزانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه هستند باید در کالج ثبت‌نام کنند.

مدارسی که با بودجه دولتی پشتیبانی می‌شوند در هر استان شرایط خاص خود را دارند. برای هر ناحیه یا بخش، اعضای هیئت مدیره، که به عنوان «امنا» شناخته می‌شوند، تنها توسط رأی‌دهندگان در آن ناحیه خاص به سمت خود منصوب می‌شوند. به طور معمول، تمام مدارسی که بودجه دولتی دریافت می‌کنند، تحت حاکمیت هیئت مدیره منطقه مدرسه محلی خود هستند. به نوبه خود، هیئت مدیره مدارس معمولاً از برنامه درسی که توسط استانی که ناحیه مدرسه در آن واقع شده است، پیروی می‌کنند.

ساختار آموزشی در کانادا

همانطور که در بالا ذکر شد، سیستم آموزشی کانادا دارای چهار سطح کلی است:

  • آموزش پیش دبستانی
  • ابتدایی
  • متوسطه
  • پیش دانشگاهی

آموزش پیش دبستانی در کانادا

آموزش-پیش-دبستانی-در-کانادا

برنامه‌های آموزشی در پیش دبستانی – کودکان خردسال (4 تا 5 سال) – توسط مدارس دولتی، خصوصی و فدرال و همچنین مدارسی برای افراد کم‌بینا و شنوایی ارائه می‌شود.

اکثر مناطق تحت حاکمیت دولت مرکزی کانادا، یک سال آموزش عمومی پیش دبستانی (معمولاً مهدکودک نامیده می‌شود) ارائه می‌دهند. این مناطق شامل کبک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا می‌شوند. والدینی که در این مناطق زندگی می‌کنند، می‌توانند فرزندان خود را تا زمانی که به سن واجد شرایط برسند در یکی از مدارس خصوصی (رایگان) ثبت‌نام کنند.

دانش‌آموزان در این مدارس با حروف الفبا، خواندن و نوشتن، مهارت‌های ریاضی، موسیقی، هنر و بازی‌های گروهی آشنا می‌شوند. تمامی برنامه‌های آموزش مهدکودک‌ها در کانادا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دانش‌آموزان را برای موفقیت در سطوح بعدی آموزش (دبستان) از طریق مشارکت، بازی‌های گروهی و … آماده کنند.

آموزش ابتدایی در کانادا

آموزش-ابتدایی-درکانادا

تحصیلات ابتدایی در کانادا برای همه کودکان اجباری است و معمولاً از سن 6 یا 7 سالگی شروع می‌شود. دانش‌آموزان موظفند 6 سال در مقطع ابتدایی تحصیل کنند.

دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی معمولاً در تمام سال تحصیلی تنها زیر نظر یک مربی اصلی و چهار دستیار آموزشی تعلیم می‌بینند.

رشته‌های درسی در مقطع ابتدایی شامل ریاضیات، خواندن و نوشتن، هنرهای زبانی (معمولاً زبان انگلیسی یا فرانسوی)، مطالعات اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، علوم، موسیقی، هنر و تربیت‌بدنی می‌شود.

تحصیلات متوسطه در کانادا

تحصیلات-متوسطه-در-کانادا

هنگامی که دانش‌آموزان سال آخر تحصیلات ابتدایی را با موفقیت به پایان رساندند، به دبیرستان راهنمایی یا متوسطه ارتقا می‌یابند. دوره متوسطه یک مرحله آموزشی دو ساله است که به دو کلاس زیر تقسیم می‌شود:

  • کلاس 7 (سنین 12 تا 13)
  • کلاس 8 (سنین 13 تا 14)

در کلاس هفتم، در سن 12 یا 13 سالگی، دانش‌آموزان با روند حضور در کلاس‌های درس مختلف در طول روز و داشتن معلمان متفاوت برای هر کلاس آشنا می‌شوند.

هدف اساسی آموزش متوسطه این است که دانش‌آموزان را برای ورود به مرحله بعدی آموزش متوسطه یا دبیرستان آماده کند. به طوری که بسیاری از موضوعات مشابهی که در مدرسه ابتدایی تدریس شده، مجددا با سطح بالاتری آموزش داده می‌شوند. دروس دیگری نیز در دوره متوسطه به برنامه درسی اضافه می‌شود، از جمله آموزش زبان‌های خارجی – فرانسوی، اسپانیایی، انگلیسی (برای دانش آموزان کبک) و غیره.

نتیجه گیری

داشتن اطلاعات کافی در مورد سیستم آموزشی مدارس کانادا چالشی مهم برای ادامه تحصیل دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد.ما در موسسه آرمان توکای دانش همراه شما خواهیم بود تا این مسیر را برای شما تا دریافت ویزای تحصیلی هموار کرده و با توجه به شرایط شما بهترین گزینه ها را در اختیار شما قرار دهیم.برای دریافت مشاوره رایگان فرم مشاوره را پر کرده یا با شماره تلفن 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه