مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

فوریه 6, 2022

مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا، دریافت ویزای تحصیلی است. برای دریافت ویزا متقاضی باید از شرایط مناسب برای تحصیل در کانادا برخوردار باشد اما یکی از نگرانی‌های مهم متقاضیان مهاجرت تحصیلی، ریجکت شدن یا عدم پذیرش درخواست ویزا توسط سفارت است، به منظور جلوگیری از این مشکل باید با مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا آشنا بود. ریجکت شدن درخواست ویزا، باعث اتلاف وقت و هزینه و در بعضی موارد باعث جا ماندن از تحصیل در دانشگاه مورد نظر می‌شود.

مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

اصلی‌ترین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی، مصاحبه حضوری با افسر مهاجرت است. در مصاحبه حضوری سوالاتی از متقاضی در مورد دلیل انتخاب کشور کانادا برای تحصیل، اهداف بعد از تحصیل، دلایل ترک کشور و… پرسیده می‌شود. اگر این دلایل به اندازه کافی قانع کننده نباشند درخواست ویزا ریجکت یا رد می‌شود.

دلایل عمومی

برای آشنایی بیشتر با دلایل ریجکت شدن درخواست ویزا، مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را می‌توان به دو بخش دلایل عمومی و دلایل خاص تقسیم کرد. دلایل عمومی که باعث رد درخواست متقاضیان ویزای تحصیلی کشور کانادا می‌شوند، موارد زیر هستند:

  • پاسخ نامناسب به سوالات افسر مهاجرت، بخصوص پاسخ‌های مبهم
  • وابستگی شدید به خانواده
  • نقص زیاد در مدارک
  • مشکلات مالی و عدم برخورداری از بودجه کافی برای تحصیل به مدت یکسال
  • نداشتن سابقه سفر خارجی و کمبود اطلاعات در این زمینه

بیشتر بخوانید

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل خاص

اما برخی از دلایل رد درخواست ویزا و پذیرش تحصیلی مهم‌تر از موارد گفته شده هستند. یکی از مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا سابقه کیفری است. همچنین در صورتیکه متقاضی به بیماری خاصی مبتلا بوده که بعد از مراجعه به کانادا نیز، ناچار به ادامه معالجه بوده و هزینه‌های درمان بیماری بالا باشد، درخواست ویزا رد می‌شود. عضویت در گروه‌های سیاسی خاص در کشور خود یا دیگر کشورها نیز می‌تواند از دلایل خاص ریجکتی باشد.

مسائل مهم در بالا بردن شانس پذیرش تحصیلی

اما همان‌طور که بعضی دلایل باعث ریجکت شدن درخواست ویزا می‌شوند، بعضی نکات نیز شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهند. سن مناسب متقاضی و تناسب آن با مقطع تحصیلی مورد نظر، برخورداری از سابقه تحصیلی خوب مانند تحقیقات و مقالات مختلف، سابقه کاری در زمینه تحصیل و… از این نکات هستند.

سن مناسب

در زمان پذیرش دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، سن یکی از مسائل مهم در بررسی شرایط است. برای تحصیل و پذیرش در مقطع لیسانس افراد با سنین 18 تا 25 سال شانس بیشتری دارند، همچنین افرادی که بیشتر از 24 و کمتر از 35 سال سن دارند نیز شانس بیشتری برای پذیرش در مقاطع ارشد و دکترا در کشور کانادا دارند.

سابقه تحصیلی

متقاضیان تحصیل در کشور کانادا، بخصوص افرادی که قصد تحصیل در مقاطع تکمیلی این کشور را دارند در صورت برخورداری از سابقه خوب تحصیلی در ایران شانس بیشتری برای پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی دارند. بعنوان مثال، داشتن مقالات مختلف یا سابقه تحقیقات و فعالیت‌های علمی تاثیر زیادی در قبول پذیرش متقاضی دارند.

تسلط به زبان

تسلط به زبان و داشتن مدرک زبان در سطح بالا یکی دیگر از مسائلی است که شانس پذیرش و دریافت ویزا را افزایش می‌دهد. زبان لازم برای تحصیل در کشور کانادا، انگلیسی است و نمره زبان برای ورود به دانشگاه‌های این کشور باید بیشتر از 5.5 در دوره آیلتس باشد.

اهداف مشخص

کمی قبل‌تر گفته شد که یکی از مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا، نداشتن هدف مشخص از تحصیل در کانادا و پاسخگویی مبهم به سوالات افسر مهاجرت است. بنابراین برای بالا بردن شانس پذیرش در کشور کانادا باید هدف خود از تحصیل در این کشور و آینده را به طور دقیق مشخص کرد.

بیشتر بخوانید

پروسه دریافت ویزای کانادا

مهم‌ترین اقدامات برای رفع ریجکتی

اگر بهردلیل درخواست ویزا رد شده و متقاضی موفق به دریافت آن نشود، می‌تواند بلافاصله برای رفع ریجکتی اقدام کند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که بعضی از آن‌ها برای متقاضیان کشور ما قابل استفاده نمی‌باشد.

درخواست تجدید نظر

درخواست تجدید نظر یکی از روش‌های سریع برای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کاناداست. البته این روش در چند سال اخیر برای دانشجویان ایرانی که در کشور ساکن هستند، قابل انجام نمی‌باشد، با اینحال ایرانیانی که در دیگر کشورها ساکن هستند امکان استفاده از این روش را دارند.

اعتراض در دادگاه فدرال

دیگر روش رفع ریجکتی اعتراض به دادگاه فدرال است. این روش مناسب افرادی است که مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا برای آن‌ها عدم پذیرش توضیحات به افسر مهاجرت و رد پاسخ‌ها در مصاحبه حضوری است و سایر مراحل دریافت ویزا را بدون مشکل گذارنده‌اند. این اعتراض زمان‌بر است اما در صورتیکه دانشجو اثبات کند که ریجکتی به علت نظر شخصی افسر مهاجرت است، پرونده توسط افسری جدید بررسی شده و شانس پذیرش بیشتر می‌شود.

ارسال درخواست جدید

دو روش گفته شده در بخش قبل نیازی به هزینه مجدد برای بررسی مدارک و پذیرش تحصیلی ندارند اما در صورتیکه علت ریجکتی مشخص بوده و متقاضی زمانی برای صبر کردن نداشته باشد، می‌تواند پروسه دریافت ویزا را از اول آغاز کند. در این روش برای رفع ریجکتی تمام هزینه‌ها باید مجددا پرداخت شوند.

روش‌های پیشگیری از ریجکتی

هرچند به وسیله روش‌های مختلف می‌توان ریجکتی ویزای تحصیلی را برطرف کرد و به تحصیل در کشور کانادا پرداخت اما برای صرفه جویی در وقت و هزینه بهتر است تا حد امکان از ریجکت شدن جلوگیری کرد. پیشگیری از این موضوع بسیار ساده است.

آشنایی با مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از رد درخواست ویزای تحصیلی توسط سفارت، مهم ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا است. با شناسایی دلایل این موضوع و جلوگیری از بروز آن‌ها شانس دریافت ویزا افزایش پیدا می‌کند.

مشورت با افراد آگاه

همچنین در صورت مشورت با افراد آگاه و باتجربه پیش از ارسال مدارک و مراجعه به سفارت برای مصاحبه حضوری و استفاده از تجربیات آن‌ها در مورد ارتباط با افسر مهاجرت و… نیز می‌توان شانس عدم پذیرش را تا حد زیادی کاهش داد.

جمع بندی

ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی یکی از اتفاقات ناخوشایند برای متقاضیان تحصیل است. اتلاف وقت، هزینه و از دست دادن یک یا چند ترم تحصیلی از مهم‌ترین تبعات این اتفاق هستند، در صورت رخ دادن این موضوع، اقدام سریع و به موقع جهت رفع و درخواست مجدد می‌تواند تا حد زیادی از ضرر و زیان جلوگیری کند.ما در آرمان توکای دانش در تمامی مراحل مهاجرت تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا در کنار شما خواهیم بود.برای دریافت مشاوره رایگان با پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه