نظام آموزشی دانشگاه های کانادا

ژانویه 18, 2022

نظام آموزشی دانشگاه های کانادا

نظام آموزشی دانشگاه های کانادا توسط دولت این کشور سیاست‌گذاری می‌شود. البته، سیستم آموزشی در هر استان یا ایالت متفاوت است و هر دانشگاه ممکن است توسط دولت‌های استانی، فدرال و محلی نظارت شوند. با این حال، دانشگاه‌های بین‌المللی کانادا اغلب از یک سیستم تبعیت می‌کنند که در ادامه قصد داریم تا اطلاعات مفیدی در خصوص آن در اختیار شما بگذاریم.

نظام آموزشی دانشگاه های کانادا (به جز کبک) چگونه است؟

هنگامی که دانش‌آموزان با موفقیت از دبیرستان فارغ‌التحصیل شدند، می‌توانند برای تحصیل در کالج یا دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهند. در کانادا، اصطلاح کالج معمولاً به یک موسسه محلی یا یک دانشکده فنی، هنرهای کاربردی یا علوم کاربردی اشاره دارد. به عبارت ساده‌تر، کالج همان مقطع پیش دانشگاهی است که دانش‌آموزان باید آن را طی کنند.

دانش‌آموزان پس از گذراندن مقطع متوسطه (بجز پیش دانشگاهی) می‌توانند در این موسسات ثبت نام و نسبت به دریافت گواهینامه‌های حرفه‌ای، دیپلم و مدرک کاردانی اقدام کنند. بسیاری از دانش‌آموزان از کالج به عنوان راهی برای آماده شدن بیشتر برای تحصیلات دانشگاهی استفاده می کنند و اعتباراتی به دست می‌آورند که پس از پاس کردن دروس می‌توانند از آن‌ها در ترم‌های دانشگاهی استفاده کنند. به طور مثال، اگر دانش‌آموزی بتواند درس ریاضیات عمومی را در کالج پاس کند، دیگر نیازی به گذراندن آن در ترم‌های دانشگاهی ندارد.

اما، سایر دانش‌آموزان از کالج برای آماده شدن برای یک حرفه یا شغل، کسب مدرک دیپلم یا گواهی موقت استفاده می‌کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد بلافاصله پس از اتمام برنامه‌های درسی خود، به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب باشند.

بیشتر بخوانید:

کالج های برتر کانادا

شرایط اخذ مدرک در نظام آموزشی دانشگاه های کانادا

نظام-آموزشی-دانشگاه-های-کانادا

دانشگاه در کانادا یک موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی است که در رشته‌های مختلف مدرک تحصیلی اعطا می‌کند. دانشگاه ارگانی است که هم تحصیلات کارشناسی و هم تحصیلات تکمیلی را به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌دهد. ساختار اعطای مدرک در دانشگاه‌های کانادا بسیار شبیه به ایالات متحده است.

مدرک کارشناسی:

لیسانس هنر یا لیسانس علوم یک مدرک کارشناسی دائمی است که معمولاً به دانشجویان تمام وقت اعطا می‌شود. دانشجویان در دوره کارشناسی موظفند سه، چهار یا پنج سال (بسته به استان و در دسترس بودن کلاس) ترم‌های تحصیلی را بگذرانند.

آن‌ها برای اخذ مدرک لیسانس حتما باید حد نصاب نمرات و معدل را کسب کنند. در غیر این صورت تنها یک معادل لیسانس به آن‌ها اعطا می‌شود که اعتبار چندانی ندارد.

مدرک کارشناسی ارشد:

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد باید دروس تکمیلی را پاس کنند. این مقطع به طور کلی 2 سال به طول می‌انجامد که  به عنوان مدرک تحصیلات تکمیلی شناخته می‌شود. ارائه پایان نامه برای اخذ مدرک فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا برای تمامی دانشجویان الزامیست.

دکتری:

مدرک دکتری نیز یک مدرک فوق لیسانس تخصصی است که می‌تواند بین 3 تا 6 سال طول بکشد. ارائه رساله دکتری برای اخذ مدرک نهایی در دانشگاه‌های کانادا برای تمامی دانشجویان الزامیست.

امکان اخذ چندین مدرک دانشگاهی

مدرک-دانشگاهی

دانشجویان دانشگاه‌های کانادا می‌توانند دوره‌های تخصصی پیشرفته را در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و حقوق دنبال و نسبت به دریافت مدارک آن‌ها اقدام نمایند.

تمامی دوره‌های آموزشی در کالج و دانشگاه‌های کانادا بر عهده استان‌ها و مناطق مختلف است. دولت‌های استانی اکثریت بودجه را به مؤسسات دولتی تقدیم می‌کنند و بقیه بودجه را نیز از طریق شهریه، دولت فدرال و کمک‌های تحقیقاتی تأمین می‌کنند. تقریباً تمام مؤسسات تحصیلات تکمیلی در کانادا اختیار اعطای مدارک تحصیلی (مثلاً دیپلم یا مدرک) را دارند.

به طور کلی، دانشگاه‌ها مدارک (مثلاً مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا) اعطا می‌کنند، در حالی که کالج‌ها که معمولاً برنامه‌های حرفه‌ای را ارائه می‌دهند، دیپلم و گواهی موقت ارائه می‌دهند. با این حال، برخی از کالج‌ها مدارکی را ارائه می‌دهند که می‌توان از آن‌ها به عنوان معادل مدرک دانشگاهی استفاده کرد.

شرایط نظارتی در دانشگاه های کانادا به چه صورت است؟

اگرچه نظام آموزشی کالج و دانشگاه ‌های کانادا بسیار شبیه به سیستم ایالات متحده است، اما کانادا بر خلاف این کشور فاقد نهادهای اعتباربخشی برای نظارت بر دانشگاه‌ها است. در عوض، مؤسسات آموزش عالی در کانادا از طریق قانون موافقت وزیران که از سوی وزارت آموزش و پرورش هر استان وضع می‌شود، دارای مجوز اعطای مدرک هستند. این بدان معناست که دانشگاه‌های کانادا به طور مستقل نسبت به اعطای مدرک اقدام می‌کنند و نیازی به دستور نهادهای اعتباربخشی ندارند.

نظام آموزشی دانشگاه های کانادا در استان کبک

فارغ-التحصیل-شدن

در کبک، تحصیلات دانشگاهی بلافاصله پس از مقطع متوسطه و از کلاس یازدهم آغاز می‌شود. با این تفاوت که دانش‌آموزان حتما باید دورهای آموزشی کالج را بگذارنند. در این دوره‌ها، دانش‌آموزان یک برنامه عمومی دو یا سه ساله، که قبولی در آن شرط پذیرش در دانشگاه‌ها است، را می‌گذرانند.

در اکثر موارد، دوره‌های لیسانس در کبک به جای چهار سال معمول، سه سال طول می‌کشد. با این حال، در بسیاری از موارد، دانشجویانی که در دانشگاه‌های کبک تحصیل می‌کنند و از کالج فارغ‌التحصیل نشده‌اند، باید یک سال دوره اضافی بگذرانند.

توجه: تنها یک دانشگاه با بودجه فدرال در کانادا دارای قدرت اعطای مدرک است: کالج نظامی سلطنتی کانادا (RMC) که آکادمی نظامی نیروهای مسلح در این کشور است.

نتیجه گیری

در این مطلب شما را با نظام آموزشی در دانشگاه های کانادا آشنا کردیم. همانطور که مشاهده کردید، سیستم آموزشی در دانشگاه‌ های کانادا بسیار شبیه سیستم آموزشی در کشور خودمان است. بنابراین، متقاضیان هنگام مهاجرت تحصیلی به مشکلی بر نخواهند خورد و اغلب با شرایط تحصیل در این کشور آشنا هستند.برای آشنایی بیشتر با شرایط آموزشی و زندگی در کانادا و دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان آرمان توکای دانش از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 در ارتباط باشید.

سوالات متداول

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل به علاوه زندگی برای دانشجویان خارجی، به طور متوسط در هر مقطع به شرح زیر است:

  •  کالج 15 الی 18 هزار دلار در سال
  •  تحصیل در مقطع کارشناسی 26 هزار دلار در سال
  • مقطع فوق لیسانس 15 تا 22 هزار دلار در سال
  • مقطع دکتری 9 تا 15 هزار دلار در سال

مدت زمان تحصیل در هر مقطع دانشگاهی چقدر است؟

مدت زمان تحصیل برای اخذ مدرک کارشناسی 4 الی 5 سال (در کبک 3 سال به اضافه 1 سال کالج)، مدت زمان تحصیل برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال و مدت زمان تحصیل برای اخذ مدرک دکتری 3 تا 6 سال است.

آیا امکان کار هنگام تحصیل در دانشگاه برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

بله دانشجویان خارجی می‌توانند 20 ساعت در هفته در کنار تحصیل مشغول به کار باشند.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه