نوشتن انگیزه نامه

ژانویه 20, 2022

نوشتن انگیزه نامه

دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی چه مدارکی از شما می‌خواهند؟

به طور کلی برای دریافت پذیرش از تمام دانشگاه‌های دنیا ارائه سه مدرک توسط دانشگاه از شما خواسته می‌شود: رزومه، بیانیه شخصی و انگیزه نامه

رزومه شامل مدارک، تشویق نامه‌ها و گواهینامه‌ها و غیره است که در گذشته کسب کرده‌اید. بیانیه شخصی شرح تجربیات و ارتباطات گذشته شما، شغل و کارهای داوطلبانه‌ای که انجام داده‌اید و در کل تمام فعالیت‌هایی که شخصیت امروز شما را شکل داده‌اند، است. اما انگیزه‌نامه، درواقع پلی است که شما را از تجربیات قبلیتان به جایگاهی که می‌خواهید با شرکت در دوره آموزشی دانشگاه مورد نظر در آینده برای خود بسازید متصل می‌کند.

چطور یک انگیزه‌نامه مطلوب بنویسیم؟

قبل از هر چیز یادتان باشد در نوشتن انگیزه‌نامه، بیانیه شخصی و هر مطلبی که می‌خواهید برای دانشگاه ارسال کنید هرگز دروغ نگویید.

برای نوشتن انگیزه‌نامه‌ای مطلوب باید آنچه اداره پذیرش انتظار دارد از شما ببیند تا تشخیص دهد که شما برای شرکت در دوره مورد نظر آماده هستید را ارائه دهید که در اینجا این انتظارات را در شش بخش و در قالب پرسش‌هایی بیان می‌کنیم، که شما با پاسخ واضح و کامل به این پرسش‌ها می‌توانید به راحتی انگیزه‌نامه‌ای مناسب بنویسید.

اهداف

نوشتن-انگیزه-نامه

در نوشتن انگیزه‌نامه باید اهداف و انگیزه‌ها به صورت کامل و شفاف بیان شوند. برای مثال:

 • انگیزه شما از تحصیل در مقطع فوق لیسانس و گرفتن مدرک این دوره چیست؟
 • اگر در حال گذروندن یک دوره تحقیقی هستید؛ آیا این مدرک شما را به علایقی که دارید می‌رساند؟
 • اگر در حال گذراندن یک دوره حرفه‌ای هستید؛ کسب چه دانشی در این دوره مورد انتظار شماست؟
 • شغل انتخابی یا قدم بعدی شما پس از گذراندن این دوره چیست؟ شرح دهید که تصمیم دارید به عنوان مثال یک کسب‌وکار راه بیاندازید یا قصد ورود به فضاها و گروه‌های تحقیقاتی را دارید. بیان این مطالب درمورد اهدافتان برای نوشتن انگیزه‌نامه بسیار مهم ‌است.

تجربیات گذشته

در این بخش از انگیزه‌نامه باید در مورد سوابق و تجربیات گذشته بنویسید و چه بهتر که چنین تجربیاتی مرتبط با تحصیلات آتی شما باشد.

 • در چه زمینه‌هایی، چه میزان و چه تجربه‌هایی دارید؟
 • اگر تجربه کاری دارید، کسب چه مهارت‌هایی در این دوره مد نظر شماست؟
 • ارتباط بین تجربیاتتان و دوره‌ای که می‌خواهید شرکت کنید، چیست؟
 • در مورد تجربیات گذشته بیان نمونه‌های واضح و منسجم خیلی مهم است. مثلا مقاله‌ا منتشر شده دارید، یا پروژه‌ای مرتبط با دوره مورد نظر که در گذشته انجام داده‌اید.
 • ارائه یا همکاری‌ای با یک مربی داشته‌اید که به این دوره مرتبط است.

بیان همه این تجربیات میزان آمادگی شما را برای پذیرش در دوره، از نظر اداره پذیرش بالا می‌برد.

دوره انتخابی و دانشگاه

مدارک-مورد-نیاز

یکی دیگر از مسائلی که باید مطرح شود این است که چرا دانشگاه مورد نظر و دوره تحصیلی که قصد گذراندن آن را دارید، انتخاب کرده‌اید.

 • سوال اول در این مورد این است که چرا این کشور (کشور انتخابی شما مثلا کانادا، استرالیا و…)را انتخاب کردید؟
 • چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟ خیلی به کلماتی که انتخاب می‌کنید، دقت کنید. اینکه نشان دهید درباره دانشگاه تحقیق کرده‌اید و از روی علاقه انتخاب کرده‌اید، خیلی مهم است.
 • چه رابطه‌ای بین شغلتان و این دوره هست؟
 • این دوره چطور می‌تواند احتیاجات و انگیزه شما را برآورده کند و شما چه کاری می‌توانید برای بهتر شدن این دوره انجام دهید؟
 • روش تحقیق دپارتمان، یا برنامه تحصیلی‌اش برایتان جذاب بوده است یا به عنوان مثال استاد خاصی در این دپارتمان حضور دارد که علاقه‌مند به کار با وی هستید. جالب اینجاست اگر شناختی از استادی در دپارتمان دارید که در زمینه یا رشته انتخابی شما کاری انجام داده است، منطقی است که انگیزه کار با او را بنویسید. حتی گاها این امکان وجود دارد که مستقیما با استاد مورد نظر تماس بگیرید و درخواست کنید که انگیزه‌نامه شما را سریعتر تایید کند. این موارد باعث می‌شود اداره پذیرش متوجه علاقه و آمادگی شما برای ورود به دوره شود.

شخصیت

معرفی-شخصیت

در این بخش باید به مسائلی مرتبط با ویژگی‌های شخصیتی خود اشاره کنید. برای مثال:

 • چه چیزها‌یی را تصمیم دارید درباره شخصیتتان به اداره پذیرش ارائه دهید؟
 • فکر می‌کنید که شخصیت شما و دانشگاه چه مطابقتی با هم دارند؟
 • اینکه انگیزه‌نامه شما منحصربه‌فرد باشد و از نظر تفاوت با دیگر انگیزه‌نامه‌ها در ذهن کارشناس پذیرش باقی بماند، یعنی شما در نوشتن انگیزه‌نامه کاملا موفق بوده‌اید. پس به جای اینکه مثل همه افراد بیان کنید که شرکت در این دوره باعث افتخارتان است، از نقل قول یا ماجرای کوتاهی در زندگی خودتان شروع کنید، که البته به دوره مورد نظر هم مربوط باشد.

به زبان انگلیسی ساده و صریح بنویسید

صحیح نوشتن به زبان انگلیسی بسیار مهم است. یک انگیزه نامه با متن نادرست و مبهم راه به جایی نمی‌برد. بنابراین باید موارد زیر را در نوشتن رعایت کنید:

 • مسلما باید بتوانید واضح و موثر ارتباط برقرار کنید. شاید فکر کنید استفاده از لغات سخت و پیشرفته انگلیسی که احتمالا در لغت‌نامه پیدا کرده‌اید، می‌تواند خیلی جلب توجه کند. اما کاملا در اشتباهید، ساده و واضح نوشتن خیلی موثرتر است.
 • اگر تصمیم دارید نوشتن انگیزه‌نامه خود را به شخص دیگری محول کنید،حتما از افراد با تجربه و آشنا به نکات لازم برای نوشتن انگیزه نامه کمک بگیرید. قطعا تاثیر انگیزه‌نامه‌ای که خودتان نوشته‌اید بیشتر از خواهد بود ولی نوشتن انگیزه نامه تسلط لازم را می طلبد. همچنین باید بدانید دانشگاه‌ها نوشته‌های شما، در زمان‌های مختلف را از راه‌هایی به هم مرتبط می‌کنند و انطباق می‌دهند. مثلا ممکن است شما قبلا نامه‌هایی فرستاده باشید یا درآینده بخواهید بفرستید. پس در زمان نوشتن انگیزه نامه توسط فردی دیگر باید این کار با ارتباط باشما صورت گیرد!

روند نوشتن انگیزه‌نامه را به درستی پیش ببرید

برای اینکه انگیزه‌نامه مناسبی بنویسید، باید مراحل نگارش آن را به درستی پیش ببرید. مراحل عبارتند از:

 • در هر کاری اگر روند درستی را پیش بگیرید مطمئنا از نتیجه راضی خواهید بود. اولین قدم زودتر شروع کردن است. بگذارید واضح‌تر بگویم؛ اگر برای ارسال مدارک چند ماه وقت درید، کار را عقب نیندازید و زودتر شروع کنید. از همه این چند ماه فرصت برای نوشتن استفاده کنید. چون یک متن خوب مثل ترشی می‌ماند، هرچه زمان و تلاش بیشتری برایش صرف کنید بهتر از آب درمی‌آید
 • می‌توانید برای آشنایی با نمونه‌های یک انگیزه‌نامه خوب در اینترنت جستجو کنید. با خواندن نمونه‌های بیشتر برای نوشتن انگیزه‌نامه اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنید. اما یادتان باشد هرگز حتی یک جمله هم کپی نکنید! قبلا هم گفتیم که در نوشتن انگیزه‌نامه منحصربه‌فرد باشید، اما قواعد و چارچوب‌ها را هم فراموش نکنید
 • بارها و بارها انگیزه‌نامه خود را بخوانید و ایرادات نگارشی یا دستورزبانی را برطرف کنید. از دوستان و اساتید و کسانی که در این زمینه تجربه دارند همفکری بگیرید، نظراتشان را بشنوید و تا رسیدن به نوشته‌ای مطلوب دست از ویرایش برندارید
 • کلمه “من” را زیاد به کار نبرید و از زبان محاوره هم استفاده نکنید
 • اگر برایتان محدودیت کلمه مشخص کردند از آن تعداد بیشتر ننویسید و اگر هم مشخص نکردند هرگز بیشتر از دو صفحه ننویسید
 • نوشته خود را به یک نرم‌افزار روخوانی بدهید تا با شنیدن آن متوجه ناهماهنگی قسمت‌ها یا نقص احتمالی آن شوید

نتیجه گیری

اگر می خواهید انگیزه نامه ای بنویسید که نظر اداره پذیرش هر دپارتمان یا دانشگاهی را جلب کنید باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید.تیم مشاوره آرمان توکای دانش با داشتن سابقه موفق اعزام دانشجو به کانادا و آشنایی کامل به مراحل پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا،در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی تا دریافت ویزای کانادا در کنار شما خواهد بود تا موفقیت شما را در این راه تضمین کند.برای دریافت مشاوره رایگان از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه