هزینه تحصیل در کانادا

ژانویه 2, 2022

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ تحصیل در کانادا بسیارمقرون به صرفه است. کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین‌المللی است که تجربیات و فرصت‌های متنوعی را در کشوری که به‌خاطر وسعت، شهرهای چندفرهنگی و زیبایی‌های طبیعی شناخته شده است، ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، خبر خوب این است که هزینه‌های تحصیل معمولاً نسبت به سایر مقاصد اصلی انگلیسی زبان (ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا) ارزان‌تر است، اگرچه هنوز در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا است.شورای وزیران آموزش و پرورش کانادا (CMEC) یک ابزار آنلاین مفید ارائه می‌دهد که به دانشجویان بین المللی آینده‌نگر اجازه می‌دهد تا به سرعت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف در کانادا را محاسبه کنند و همچنین راهنمایی در مورد مدارک مورد نیاز برای درخواست ارائه دهند.

هزینه تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کانادا هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند که این هزینه‌ها به عوامل مختلف و متفاوتی بستگی دارد:
در چه برنامه‌‌ای تحصیل می‌کنید؟
دانشجوی بین‌‌المللی هستید یا داخلی؟
آیا در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنید یا کارشناسی ارشد؟
طبق آخرین گزارش آمار کانادا، هزینه‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان داخلی در مقطع کارشناسی به‌طور متوسط 5.3 درصد کاهش یافته و در سال 2019/2020 برای دانشجویان بین‌المللی 7.6 درصد افزایش یافته است.
اگر شهروند کانادا هستید که در این کشور تحصیل می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که به‌طور متوسط سالانه 6463 دلار کانادا برای مدرک لیسانس و 7056 دلار کانادا برای مدرک تحصیلات تکمیلی پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع ابتداییهزینه-تحصیل-در-مقطع-ابتدایی

مدارس ابتدایی یا ابتدایی دولتی برای ساکنین کانادا رایگان است. اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستید، لطفاً با مدرسه مشورت کنید تا ببینید آیا برای دانش آموزان بین‌المللی هزینه‌هایی وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از فرزند شما دریافت می‌کنند. اکثر کودکان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند، با این حال، برخی مدارس کافه تریا یا برنامه های ناهار گرم را ارائه می‌دهند که کودک شما می‌تواند یک وعده غذایی بخرد.

گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم ‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از فرزند شما دریافت می‌کنند. در دبیرستان، بسیاری از دانش آموزان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند، با این حال، برخی مدارس کافه تریا یا برنامه‌های ناهار گرم را ارائه می‌دهند که کودک شما می‌تواند یک وعده غذایی بخرد.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

دبیرستان یا دبیرستان عمومی در کانادا برای ساکنان این کشور رایگان است. بسیاری از مدارس برای دانش‌آموزان بین‌‌المللی هزینه دریافت می‌کنند که می‌تواند از حدود 8000 تا 14000 دلار کانادا در سال متغیر باشد.

هزینه تحصیل درکانادا در مقطع کارشناسی

هزینه-تحصیل-در-مقطع-کارشناسی

طبق آخرین آمار کانادا، متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی در سال 2019 معادل 28350 دلار کانادا در سال است. دوره‌های علوم انسانی معمولاً ارزان‌تر هستند، در حالی که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی جزو رشته‌های گران‌تری باشند برای دندان‌ پزشکی و ۱۴۱۶۲ دلار برای پزشکی. هزینه‌ کسب و کار و دوره‌های مدیریتی پایین تر از میانگین کشوری است و 6827 دلار کانادا در سال است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه-احصیل-در-مقطع-تکمیلی
اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید، شهریه‌ها به‌طور کلی کمتر هستند. آمار کانادا میانگین شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی را 17744 دلار کانادا در سال 2019/20 می‌داند که نسبت به سال قبل چهار درصد افزایش داشته است.
برنامه‌های MBA اجرایی عموماً از گران‌ترین برنامه ها در سراسر جهان هستند و به‌طور متوسط حدود 56,328 دلار کانادا می‌باشد، در حالی که MBA معمولی به‌طور متوسط 27,397 دلار کانادا هزینه دارد.

هزینه آموزشگاه زبان در کانادا

خزینه-آموزش-زبان-در-کانادا

آموزشگاه‌های زبان اغلب دوره‌هایی را بر اساس تعداد هفته‌های مشخصی ارائه می‌کنند. هزینه تحصیل در مدارس زبان کانادا توسط هر مدرسه تعیین می‌شود.
در اینجا برخی از هزینه‌های نمونه برای مدارس زبان در برخی از مناطق کلیدی کلان‌ شهری کانادا (از جمله مسکن یا وعده‌های غذایی) آورده شده است:
تورنتو: آموزشگاه زبان انگلیسی 12 هفته ای = 3515 دلار کانادا
شهر کبک: آموزشگاه زبان فرانسه 12 هفته ای = 3570 دلار کانادا
ونکوور: آموزشگاه زبان انگلیسی 12 هفته ای = 4083 دلار کانادا
کلگری: آموزشگاه زبان فرانسه 12 هفته ای = 3446 دلار کانادا

هزینه زندگی در کانادا

هزینه-زندگی-در-کانادا

اگرچه شرایط ویزای دانشجویی کانادا ایجاب میکند که شما باید حداقل 10000 دلار کانادا ( یا 11000 دلار کانادا در صورت تحصیل در کبک) علاوه بر هزینه‌های تحصیل خود به همراه داشته باشید، اما شما احتمالاً به بودجه بیشتری نیاز دارید. هزینه‌های زندگی شما نسبت به موقعیت مکانی و عادات مخارج شما به‌طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود، شهرهای بزرگ معمولاً گران‌تر هستند. بر اساس نظرسنجی مرسر هزینه زندگی در سال 2019، تورنتو گران‌ترین شهر کانادا برای زندگی بوده و پس از آن ونکوور قرار دارد. اجاره در این دو شهر بسیار بالا می‌باشد.

سه نوع اصلی خوابگاه دانشجویی که شامل خانه، خوابگاه دانشگاه و خوابگاه خصوصی می‌باشد، به‌طور قابل توجهی از نظر هزینه متفاوت است، به‌طوری که دانشجویان سالانه حدود 3000 تا 7500 دلار کانادا برای اقامت در محوطه دانشگاه پرداخت می‌کنند. محل اقامت مشترک خصوصی می‌تواند حدود 8400 دلار کانادا در سال به اضافه صورت حساب هزینه داشته باشد. خوابگاه دانشگاه اغلب ارزان‌تر است. برخی از دانشگاه‌ها برنامه‌های غذایی ارائه می‌دهند که به شما این امکان را می‌دهند تا از مراکز غذایی دانشگاه غذا تهیه کنید.

در اینجا چند نمونه از میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا، در اکتبر سال 2019 آورده شده است:
صرف غذا در رستوران: 16 دلار کانادا برای هر نفر
بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی محلی: 3 دلار کانادا
قرص نان: 2.86 دلار کانادا
بلیط سینما: 13.50 دلار کانادا
هزینه ماهیانه باشگاه: 48.25 دلار کانادا
به هنگام تحصیل در کانادا شما باید بیمه درمانی اجباری خریداری کنید. این هزینه تقریباً 600-800 دلار کانادا در سال خواهد بود. همچنین باید برای هزینه‌های اضافی، مانند لباس‌های گرم زمستانی، در صورتی که هیچ کدام را ندارید، بودجه‌ای اختصاص دهید.

ویزای دانشجویی و هزینه درخواست آن

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل کانادا را دریافت کنید که به عنوان ویزای دانشجویی در طول مدت اقامت شما عمل می‌کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیلی کانادا ندارید. درخواست برای مجوز تحصیل 150 دلار کانادا هزینه دارد. هزینه‌های درخواست برای دانشگاه‌های کانادا به دانشگاه و کشور مبدا شما بستگی دارد. به عنوان مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی 70.50 دلار کانادا و دانشجویان بین‌المللی 118.50 دلار کانادا هزینه می‌گیرد. اگر دانشجوی بین‌المللی از یک کشور در حال توسعه هستید، ممکن است بتوانید از این هزینه ها معاف شوید.

کمک هزینه مالی برای تحصیل در کانادا

کمک-هزینه-تحصیلی

کمک هزینه ها و بورسیه ها برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس است که شامل بورسیه‌های تحصیلی خاص برای پیشرفت‌های ورزشی و تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی خاص می‌باشد.

بسیاری از دانشگاه‌‌های کانادا بورسیه تحصیلی خود را ارائه می‌دهند، بنابراین ممکن است بتوانید برای بورسیه تحصیلی که منحصراً توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، درخواست دهید. در همه موارد، مهم است که در اسرع وقت درخواست کنید، چرا که بودجه بورس تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است.

همچنین به متقاضیان بین‌المللی توصیه می‌شود تا در مورد فرصت‌های بورسیه تحصیلی در خارج از کشور که توسط سازمان‌های کشورشان ارائه می‌شود، تحقیق کنند. یکی از منابع قابل توجه بورسیه تحصیلی در کانادا، برنامه بورسیه مشترک المنافع کانادا است که به دانشجویان سایر کشورهای مشترک المنافع بورسیه می‌دهد. همچنین ممکن است اطلاعات کمک هزینه مالی در وب سایت مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی مفید باشد.

نتیجه گیری

شروع زندگی در کشوری مانند کانادا با توجه به شرایط اقتصادی ایران و تفاوت نرخ ارز دو کشور نیاز به برنامه ریزی دقیق و آشنایی با شرایط زندگی در کشور کانادا و چالش‌های پیش روی شما دارد.کارشناسان آرمان‌توکای دانش با سال‌ها تجربه زندگی و با داشتن اطلاعات دقیق در مورد هزینه‌های زندگی در کانادا می‌توانند راهنمایی ارزشمند برای شما در این مسیر پر چالش باشند.برای دریافت مشاوره رایگان  می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره تماس 91004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه