کار هنگام تحصیل در کانادا

نوامبر 9, 2021

کار هنگام تحصیل در کانادا

 

کانادا یکی از پرتقاضاترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی در میان کشورهای پیشرفته جهان محسوب می‌شود. به همین دلیل درصد زیادی از دانشجویان  این کشور را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. برخی دانشجویانی که در دانشگاه‌های کانادایی مشغول به تحصیل هستند، با مشکل مالی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ زیرا آن‌ها سرمایه کافی برای تامین هزینه‌ها را ندارند. با وجود چنین شرایطی، امکان کار هنگام تحصیل در کانادا فراهم شده تا دانشجویان بتوانند نسبت به مسائل مالی آرامش خاطر بیشتری داشته باشند. کار هنگام تحصیل در کانادا قوانین و شرایط خاصی دارد که در ادامه مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

پیش‌نیازهای اولیه کار حین تحصیل در کانادا

دانشجویانی که برای تحصیل وارد کانادا می‌شوند، می‌توانند با دریافت جواز کار درآمدزایی کنند. دانشجویان خارجی برای دریافت مجوز کار نیازمند چند شرط ساده هستند. اولین شرطی برای صدور جواز کار برای دانشجویان وجود دارد، داشتن شماره اجتماعی یا Social Insurance Number است که با نام سین نامبر شناخته می‌شوند. سین نامبر در واقع یک کد 9 رقمی است که نقش همان کد ملی را بازی می‌کند.

دریافت سین نامبر کار سختی نیست و صرفا نیاز به Study Permit دارد. برای دریافت سین نامبر باید به همراه مدرک اقامت تحصیلی به دفاتر Service Canada مراجعه کنید. همچنین برای درخواست سین نامبر نیاز به پرداخت هزینه خاصی نخواهد بود. ناگفته نماند که پس از شروع کار، باید طی مدت 3 روز شماره سین را به اداره مهاجرت اعلام کنید.

انواع مجوزهای کار دانشجویی

کار-هنگام-تحصیل-در-کانادا

دانشگاه‌های کانادایی برای صدور مجوز کار برای دانشجویان شرایط گوناگونی را در نظر می‌گیرند. به همین دلیل تمامی دانشجویان دارای شرایط یکسانی برای کار هنگام تحصیل در کانادا نیستند. همچنین هر یک از جوازهای کاری دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و باید از قوانین آن‌ها پیروی کرد. با وجود چنین ویژگی‌ها و قوانینی دانشجو باید به شرایط جواز کار خود توجه کند تا در هنگام کار دچار مشکل نشود.

جواز کاری On-Campus

یکی از مشهورترین مجوزهای کاری که برای دانشجویان صادر می‌شود، مجوز کار در خود دانشگاه است. به طور کلی این جواز برای بیشتر دانشجویان صادر شده و شغل وی را محدود به خود پردیس دانشگاه خواهد کرد. یعنی شما به عنوان دانشجو مجاز هستید که در دانشگاه محل تحصیلتان مشغول به کار شوید. همچین این جواز کاری دارای مزایای منحصر به فردی است که عبارتند از:

  • کاهش هزینه‌های رفت و آمد؛ زیرا محل کار و تحصیل یکسان می‌شود
  • ایجاد بستر ایده‌آل برای ایجاد ارتباط با دیگر دانشجویان
  • شرایط عالی برای شرکت در طرح‌های تحقیقاتی

در شرایط عادی، زمانی که مجوز کار در پردیس دانشگاه را دریافت می‌کنید، کارفرما خود دانشگاه است. اما شرایطی هم وجود دارد که پیمان‌کارانی در دانشگاه مشغول به فعالیت هستند و نیاز به نیروی کار دارند. البته در دو حالت باید از قوانین کار حین تحصیل در کانادا پیروی کرد.

کار در خارج دانشگاه یا Off-Campus

دانشجویان بین المللی در کانادا با دریافت جواز کاری Off-Campus می‌توانند در خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند. برای دریافت این مجوز نیاز به Study Permit معتبر دارند و باید به صورت تمام وقت تحصیل کنند. با وجود این شرایط دانشجو می‌تواند 20 ساعت در هفته مشغول به کار شده و بخشی از هزینه تحصیلش را به دست بیاورد. با وجود شرایطی خاصی نیز دانشجو با دریافت جواز امکان کار به مدت 40 ساعت در هفته را خواهد داشت که به شرح زیر هستند:

  • در صورتی که دانشجو ترم آخر را سپری می‌کند و مشغول به تحصیل پاره وقت است
  • هنگام تعطیلات رسمی، تابستانی و زمستانی که دانشگاه تعطیل می‌شود

دریافت مجوز کار خارج دانشگاه نسبت به جواز On-Campus با مزایا بیشتری همراه است. برای مثال دانشجو برای پیدا کردن شغل مورد نظرش انتخاب‌های بیشتری را خواهد داشت. همچنین برخی از این مشاغل دارای درآمد خوبی هستند.

مجوز دوره کارآموزی یا کو آپ (Co-op)

اگر در رشته‌های مشغول به تحصیل هستید که دارای دوره کارورزی هستند، مجوز کو آپ بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. البته که در صورتی می‌توانید برای کار هنگام تحصیل در کانادا با این مجوز اقدام کنید که Study Permit داشته باشید. البته شرایط دیگری جهت دریافت جواز کو آپ وجود دارد که عبارتند از:

  • نباید دوره کارورزی بیشتر از 50 درصد از دوره تحصیلی را تشکیل دهد
  • نامه تایید دانشگاه که دانشجویان دوره تحصیلی باید در دوره کارآموزی شرکت کنند تا فارغ التحصیل شوند
  • در برنامه تحصیلی دانشجو شرکت در دوره کارآموزی وجود داشته باشد

زمانی که دانشجو با مجوز کو آپ وارد دوره کارآموزی مربوط به رشته خود می‌شود، در هنگام تحصیل با مهارت‌هایی آشنا می‌شود که در تخصص وی کاربردی و ارزشمند هستند. به همین دلیل دوره کارآموزی با کار هنگام تحصیل رزومه شغلی ایده‌آلی را برای دانشجو رقم می‌زند.  

قوانینی که باید در مورد کار هنگام تحصیل در کانادا بدانید

به طور کلی قوانین خاص و پیچیده‌ای برای کار هنگام تحصیل در کانادا وجود ندارد. بلکه محدودیت‌هایی برای کار هنگام تحصیل برخی از دانشجویان دیده می‌شود. برای مثال دانشجویانی که دوره تحصیلی آن‌ها شروع نشده است، مجاز به دریافت جواز کار حین تحصیل در کانادا نیستند.

 همچنین دانشجویانی که در دوره‌های زبان شرکت می‌کنند، نمی‌توانند هم‌زمان با این نقطه مشغول به کار شوند. البته که قوانین میزان ساعت کار در هفته (20 ساعت در دوره‌های تحصیلی تمام وقت و 40 ساعت در تعطیلات رسمی یا ترم آخر که پاره وقت است) دانشجو بسیار مهم هستند.

 چقدر می‌توان روی درآمد کارهای دانشجویی حساب کرد؟

به طور کلی می‌توان گفت که با کار هنگام تحصیل در کانادا می‌توان درصد زیادی از هزینه‌های زندگی را کسب کرد. برای مثال مشاغل گوناگون دانشجویی کانادا درآمد ساعتی حدود 12 تا 50 دلار کانادا دارند. اگر میانگین این دریافتی را در نظر بگیریم، هر دانشجو با 20 ساعت کار هفته می‌تواند ماهانه 2400 دلار کانادا درآمد کسب کند که رقم قابل قبولی است.

نتیجه گیری

با اینکه کار حین تحصیل در کانادا با درآمد نسبتا خوبی همراه است و هزینه‌های زندگی را تامین می‌کند، اما نیاز به قدرت برنامه‌ریزی و مدیریت زمان خوبی نیز دارد. به همین دلیل باید بین کار و تحصیل خود تعادل کافی را برقرار کنید تا ضربه‌ای به آن‌ها وارد نشود.مشاورین آرمان توکای دانش با تجربه تحصیل و زندگی در کانادا می توانند شما را با برنامه ریزی صحیح و مطمئن همراهی کرده و به شما کمک کنند تا بدون دغدغه فکری در مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا قدم بردارید.جهت دریافت مشاوره رایگان با پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

دسته بندی ها: تحصیل در کانادا

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه