گپ تحصیلی

فوریه 12, 2022

گپ تحصیلی

هرساله افراد زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی اقدام می‌کنند و درصد زیادی از آن‌ها به خاطر گپ تحصیلی طولانی شانس دریافت پذیرش را از دست می‌دهند. همچنین درصد بالایی از متقاضیان به همین دلیل در مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا با مشکل مواجه می‌شوند.

به طور کلی فاصله زمانی که بین مقاطع تحصیلی متقاضیان به وجود می‌آید، گپ یا وقفه تحصیلی است. همچنین سفارت و دانشگاه‌های کانادا نسبت به این مسئله حساس هستند و به درخواست داوطلبان دارای وقفه تحصیلی طولانی جواب رد می‌دهند. البته که وقفه تحصیلی دارای راه‌های جبران یا توجیه گوناگونی است که در ادامه مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

چرا گپ تحصیلی برای دریافت پذیرش و ویزا مهم است؟

از آنجایی که متقاضیان زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی اقدام می‌کند، شرایط رقابتی قابل توجهی بین آن‌ها ایجاد می‌شود. همچنین دانشگاه‌های زیادی گپ تحصیلی را به عنوان شرایط پذیرش در نظر می‌گیرند و داوطلبانی که وقفه تحصیلی زیادی دارند، دارای شانس کمتری هستند.

جالب است بدانید که وقفه تحصیلی تنها به دریافت پذیرش از دانشگاه محدود نمی‌شود. بلکه مواردی وجود داشته که فرد موفق به دریافت پذیرش شده، اما سفارت به وی ویزا نداده است. البته شانس دریافت پذیرش و ویزا کمتر برای داوطلبان دارای وقفه تحصیلی طولانی یک دلیل منطقی دارد؛ زیرا این دسته از دانشجویان از مسیر تحصیل دور شده و اطلاعات علمی به‌روز برای ورود به دوره تحصیلی را ندارند. همچنین به این دلایل می‌توان فراموشی مطالب درسی توسط دانشجو را اضافه کرد.

میزان وقفه تحصیلی مورد تایید دانشگاه‌های کانادایی

وقفه-تحصیلی

در حال حاضر هر یک از دانشگاه‌های کانادایی شرایط خاصی را برای میزان گپ تحصیلی در نظر می‌گیرند. همچنین مقاطع تحصیلی گوناگون نیز هر کدام دارای میزان استاندارد وقفه تحصیلی هستند. به طور کلی نیز با توجه به آمارهای میانگین شرایط میزان وقفه تحصیلی در دانشگاه‌های کانادایی به شرح زیر است:

  •  کارشناسی یا لیسانس: 2 تا 3 سال
  •  کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس: حداکثر 5 سال
  •  دکتری تخصصی: میزان معین و تعریف شده‌ای وجود ندارد

شاید توجه به موارد بالا و وجود قوانین سخت‌گیرانه برای وقفه تحصیلی، اندکی داوطلبان مهاجرت را ناامید کند. اما باید بدانید که با ارائه برخی مدارک و دلایل می‌توانید وقفه تحصیلی را توجیه کرده و شانس بیشتری به دست بیاورید. برای مثال دانشجویان دکتری با طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی هیچ مشکلی بابت وقفه تحصیلی نخواهند داشت. البته برای سایر مقاطع و داوطلبان نیز راه‌های دیگری وجود دارد.

راه‌های توجیه گپ تحصیلی

تایید-ویزای-تحصیلی

اگر میزان وقفه تحصیلی شما از میزان مورد نظر دانشگاه‌ها و سفارت کانادا بیشتر است، نیازی نیست که کلیه مراحل مهاجرت تحصیلی خود را لغو کنید؛ زیرا راه‌های تضمین شده‌ای را در اختیار دارید که این مشکل را از مسیر شما بر می‌دارند. البته باید دقت داشته باشید که روش‌های توجیه وقفه تحصیلی برای هر یک از متقاضیان منحصر به فرد است. همچنین هر دلیلی که به سفارت یا دانشگاه اعلام می‌کنید، تا حدی میزان وقفه تحصیلی را توجیه خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که بیشتر با این دلایل آشنا شوید.

یادگیری زبان

اولین و مطمئن راهی که می‌توانید برای توجیه گپ تحصیلی انتخاب کنید، یادگیری زبان است. برای مثال بیشتر دانشگاه‌های کانادایی برای پذیرش دانشجویان نیاز به مدرک آیلتس یا تافل دارند. شما هم می‌توانید یادگیری و شرکت در این آزمون‌ها را به عنوان دلیلی برای جبران وقفه تحصیلی به کار بگیرید. البته برای استفاده از این روش نیاز به مدرک آیلتس یا تافل را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید

آزمون های زبان مورد تایید کانادا

شرکت در دوره‌های آموزشی مرتبط

بسیاری از دانشجویان پس از پایان تحصیل خود در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند تا شرایط بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشند. اگر شما هم جزو همین افراد هستید، با استفاده از مدرک دوره خود امکان توجیه وقفه تحصیلی را خواهید داشت. البته که این روش به همان میزان طول دوره وقفه تحصیلی را توجیه کرده و حتی شانس دریافت پذیرش متقاضی را نیز افزایش می‌دهد.

معالجه و دلایل درمانی

متقاضیانی که در طول تحصیل دوره‌های درمانی را گذرانده‌اند، برای جبران پذیرش می‌توانند از این دلیل استفاده کنند. در این روش با توجه به میزان دوره درمان و معالجه متقاضی گپ تحصیلی جبران خواهد شد. البته ارائه این دلیل صرفا در انگیزه نامه کافی نیست. به همین دلیل باید مدارک پزشکی جمع‌آوری شده و به صورت ترجمه شده در اختیار سفارت یا دانشگاه قرار بگیرد.

یک راه ویژه برای توجیه وقفه تحصیلی آقایان

متقاضیان آقا که قصد دارند در دانشگاه‌های کانادایی تحصیل کنند، با یک دلیل ویژه امکان توجیه حدود 2 سال از گپ تحصیلی را خواهند داشت. البته این روش تنها مخصوص داوطلبانی است که خدمت سربازی را در داخل کشور گذرانده‌اند. جالب است بدانید که دانشگاه‌ها و سفارت کشور کانادا خدمت سربازی را به رسمیت می‌شناسند و این دلیل را به راحتی برای جبران وقفه تحصیلی می‌پذیرند. ناگفته نماند که ارائه کارت پایان خدمت ترجمه شده برای این روش ضروری است.

ازدواج و تشکیل زندگی

دانشجویانی که پس از تحصیل ازدواج کرده‌اند، می‌توانند مشکلات شروع زندگی و افزایش مسئولیت‌های فردی خود را به عنوان دلیل توجیه وقفه تحصیلی به کار بگیرند. همچنین متقاضیانی که در این مدت صاحب فرزند شده‌اند، با ارائه مدارک تولد فرزندان در این راه موفق‌تر خواهند بود. البته باید دقت داشته باشید که این دلیل 18 یا نهایت 24 ماه از وقفه تحصیلی را جبران خواهند کرد.

ارائه مدارک یا توصیه نامه

انگیزه-نامه

انگیزه نامه‌ای که به خوبی نوشته شده و در آن دلایل ایده‌آلی برای وقفه تحصیلی ذکر شده است، راه حل خوبی برای این مشکل خواهد بود. همچنین در صورتی که بتوانید از اساتید دوره تحصیلی گذشته خود توصیه نامه بگیرید، شانس موفقیت بیشتری برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی به دست می‌آورید.

بیشتر بخوانید

نوشتن انگیزه نامه

نکته آخر، سوابق تحصیلی و نوع دانشگاه را دست کم نگیرید

در آخر دقت کنید که سوابق تحصیلی شما می‌توانند تا حد زیادی گپ تحصیلی طولانی را پوشش دهند. همچنین در صورتی که وقفه تحصیلی بیش از حد استاندارد دارید، به سراغ دانشگاه‌های خصوصی بروید؛ زیرا این مراکز آموزشی روی چنین مشکلی کمتر سخت‌گیر هستند. با رعایت تمامی این نکات ارائه دلایل کافی می‌توانید در این مسیر با موفقیت به مقصد برسید.

جمع بندی

مهاجرت تحصیلی به کانادا،ادامه تحصیل در کانادا،شرایط پیچیده تحصیلی،چالش های پیش روی دانشجویان بین المللی برای مهاجرت،همه و همه دغدغه های افرادی است که قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارند،ولی گپ تحصیلی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که به راحتی نمی توان آن را نادیاده گرفت.مشاورین آرمان توکای دانش در کنار شما هستند تا در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی تا دریافت ویزای کانادا شما را کمک کرده و بهترین مسیر را برای آینده تحصیلی و شغلی شما مشخص کنند.برای دریافت مشاوره رایگان از طریق پر کردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 با ما در ارتباط باشید.

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه