تحصیل در کانادا

ژانویه 19, 2022

تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان یکی از 10 کشور محبوب دنیا برای تحصیل و مهاجرت شناخته می‌شود. بسیاری از شهروندان ایرانی شوق تحصیل در خارج از کشور را در سر دارند، اما خوب است بدانید که مهاجرت تحصیلی به هر کشوری چالش‌های خود را داشته که قبل از تصمیم به سفر باید با آن‌ها آشنا شد.

شاید بزرگترین چالش برای متقاضیان تحصیل در کانادا، اخذ ویزای این کشور باشد؛ چراکه اداره مهاجرت کانادا برای جلوگیری از پناهجویان و افرادی که به بهانه تحصیل وارد خاک این کشور شده و پس از فارغ‌التحصیلی دیگر به کشور خود بازنمی‌گردند، قوانین سفت و سختی اتخاذ نموده است.

برای این که از نحوه تحصیل، شرایط زندگی و از همه مهمتر نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا مطلع شوید، ما را تا انتهای مطلب همراهی بفرمایید.

تحصیل در کانادا چگونه است ؟

کانادا با در اختیار داشتن دانشگاه‌های معتبر که همگی  در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جایگاه بالایی دارند، تبدیل به یکی از قطب‌های تحصیلی در جهان شده است. اداره آموزش و پرورش کانادا با تصویب لایحه‌ای مبنی بر افزایش ظرفیت چند برابری دانشگاه‌های خود، سعی دارد تا بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را جذب کند. این کار هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ پرستیژ بین‌المللی برای این کشور مفید است.

این لایحه به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا در حین تحصیل مشغول به کار نیز باشند. این در حالی است که حتی پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط-تحصیل-در-کانادا

اگر به سایت اداره مهاجرت تحصیلی کانادا مراجعه کنید، خواهید دید که در قسمت قوانین تحصیل  این چنین نوشته شده است:

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا دارید، باید از یک سری قوانین تبعیت کنید و دارای شرایط زیر باشید. در غیر این صورت ممکن است مجوز تحصیل شما باطل یا به حالت تعلیق درآید. حتی این احتمال وجود دارد که مجبور به ترک خاک کانادا شوید.

به عنوان دارنده مجوز تحصیل باید:

 • ابتدا در یکی از موسسه‌های آموزشی معتبر (DLI) ثبت نام کنید
 • به طور منظم گزارش تحصیل خود را به سایت اداره مهاجرت ارائه دهید و ثابت کنید که مطالعات خود را قطع نمی‌کنید
 • به موقع انتخاب واحد کنید و در ترم‌های تحصیلی شرکت کنید
 • کمتر از 150 روز مرخصی تحصیلی بگیرید
 • در صورت تغییر محل زندگی یا تحصیل خود، اداره مهاجرت کانادا را در جریان بگذارید
 • اگر شرایط تحصیلی یا دانشجویی را ندارید، بلافاصله انصراف خود را از ادامه تحصیل اعلام کنید
 • پس از فارغ‌التحصیل شدن، کانادا را ترک کنید
 • بیش از حد مجاز، واحد درسی برندارید
 • برای دریافت اجازه کار هنگام تحصیل با اداره مهاجرت هماهنگ کنید

مزایای تحصیل در کانادا

1. بیش از 95 درصد مردم با زبان انگلیسی آشنا هستند

زبان انگلیسی و فرانسوی هر دو زبان‌های رسمی در کانادا هستند. با این حال اکثر شهروندان کانادایی و مهاجران به زبان انگلیسی مسلط هستند و از این نظر خیالتان راحت است که به راحتی می‌توانید با همه ارتباط برقرار کنید.

2. حضور بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا در کانادا

مزایای-تحصیل-در-کانادا-دانشگاه‍های-برتر

دانشگاه‌های کانادا اغلب طبق آخرین استراتژی‌های آموزشی دانشجویان را تربیت می‌کنند؛ به طوری که بسیاری از موسسات آموزش عالی در این کشور با دانشگاه‌های برجسته و معروف بریتانیا، فرانسه، اتریش و ایالات متحده رقابت می‌کنند.

از بهترین دانشگاه‌های کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مونترال
 •  آلبرتا
 •  بریتیش کلمبیا
 •  مک گیل
 •  تورنتو

3. زندگی امن با کیفیت بالا

با توجه به این که اکثر جمعیت این کشور بومی هستند و همگی از تحصیلات عالی برخوردارند، نرخ جرم در این کشور بسیار پایین است. از طرفی، اقتصاد پویای کانادا موجب گشته تا تمامی شهروندان در کیفیتی ایده‌آل زندگی کنند.

هزینه تحصیل ارزان

با توجه به تصویب لایحه افزایش ظرفیت برای پذیرش دانشجویان خارجی بیشتر، دولت کانادا سعی کرده است هزینه‌های تحصیل را تا جایی که می‌شود کاهش دهد.

صدور ویزا برای اقوام درجه یک دانشجویان در حین تحصیل

مزایای-تحصیل-در-کانادا-ویزای-اقوام

دولت کانادا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در صورت تمایل اقوام درجه یک خود را همراه خود به این کشور بیاورند. از آنجایی که دانشجویان ممکن است در حین تحصیل با مشکلات روحی و عاطفی مواجه شوند، این قانون می‌تواند به عنوان  یکی از بهترین مزایای تحصیل در این کشور شمرده شود.  البته، باید توجه داشته باشید که اقوام درجه یک زمانی اجازه ورود به کانادا را دارند که شما ثابت کنید از پس خرج و مخارج آن‌ها برمی‌آیید.

سایر مزایای بالقوه تحصیل در کشور کانادا

 • چند فرهنگی بودن
 • اجازه کار دانشجویان خارجی در حین تحصیل به صورت پاره‌وقت و حتی در برخی مواقع خاص به صورت تمام وقت
 • کار تمام وقت برای همسر دانشجو
 •  تحصیل رایگان برای فرزندان زیر 18 سال
 • دریافت ویزای کار پس از تحصیل تا سقف سه سال
 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل-در-کانادا-بدون-مدرک-زبان

مطمئنا آیلتس بخشی جدایی‌ناپذیر برای مهاجرت به کشورهای خارجی باشد. چراکه یکی از شرط‌های اصلی اغلب کشورهای دنیا برای صدور ویزای تحصیلی، داشتن مدرک آیلتس است. اما، اخیرا وزارت آموزش کانادا به ریاست جاستین ترودو، سیاست‌های جدیدی را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی وضع کرده است. این وزارتخانه عقیده دارد مهارت ارتباطی و دانش فنی افرادی که زبان انگلیسی را در یکی از کالج‌های تخصصی زبان آموخته‌اند، به مراتب از دانشجویانی که دارای مدرک آیلتس هستند بهتر است.

به همین سبب، کانادا به آن دسته از متقاضیانی که هنوز موفق به دریافت مدرک آیلتس نشده‌اند این اجازه را می‌دهد تا با ثبت‌نام در یکی از کالج‌های زبان تعیین شده امکان تحصیل مشروط را نیز بدست آورند. طبق قوانین جدید وزارت آموزش و پرورش کانادا، متقاضیانی که در آزمون O-Level یا A نمره قبولی کسب کرده‌اند، نیازی به ارائه مدرک آیلتس ندارند.

لیست دانشگاه‌هایی که بدون مدرک آیلتس دانشجو می‌پذیرند:

 •  رجینا
 •  مموریال
 •  کنکوردیا
 •  وینیپگ
 •  ساسکاچوان
 •  براک
 •  کارلتون

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه-تحصیل-در-کانادا

شاید باورتان نشود، اما هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته بسیار پایین‌تر است. شما برای تحصیل در بهترین موسسات عالی کانادا سالیانه چیزی بین 18 هزار تا 30 هزار دلار کانادا نیاز خواهید داشت. اگر به این هزینه‌ها، هزینه‌ غذا، مسکن و سایر اقلام زندگی را نیز اضافه کنیم شاید به 12 الی 15 هزار دلار دیگر نیز احتیاج باشد. بنابراین، برای داشتن یک زندگی خوب و بی‌دغدغه در کانادا به چیزی حدود 42 هزار دلار در سال نیاز است.

مناسب‌ ترین سن تحصیل در کانادا

مناسب‌ترین-سن-تحصیل-در-کانادا

درست است که دولت کانادا شرایط را برای پذیرش دانشجویان خارجی آسان کرده، اما قطعا تمایلی برای ورود افراد مسن به کشور خود ندارد. دلیل هم روشن است! کانادا به دنبال جوانان مستعد و باهوش برای استفاده از پتانسیل آن‌ها جهت رشد و پیشرفت کشور خود است. بنابراین، برای تحصیل در کانادا باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.

بهترین سن برای تحصیل در این کشور نیز بین 18 تا 30 سال است. البته، کانادا به دانشجویانی که بعد از اتمام مقطع تحصیلی خود قصد ادامه تحصیل دارند یک وقفه 2 الی 5 ساله بین دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس قائل می‌شود.

تحصیل در دبیرستان های کانادا

پس از تصویب لایحه افزایش ظرفیت دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش بیشتر دانشجویان خارجی، دولت این کشور تصمیم گرفت تا به دانش‌آموزان زیر 18 سال نیز اجازه تحصیل در این کشور را بدهد. به همین سبب، دولت این کشور شرایط ویژه‌ای را برای دانش‌آموزان خارجی تدارک دیده تا آن‌ها را مجاب به تحصیل در این کشور کنند: از بارزترین ویژگی‌های مدارس کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدارک معتبر بین‌المللی
 • پرسنل استثنایی
 • کلاس‌های درس مدرن
 • فرصت‌های همکاری و کارآموزی

سوالات متداول

ایا تحصیل در کانادا محدودیت سنی دارد

هم بله هم خیر، طبق قوانین قدیم آموزش و پرورش کانادا، تنها افراد بالای 18 سال اجازه تحصیل در این کشور را داشتند که اخیرا این محدوده سنی تا 16 سال نیز کاهش پیدا کرده است. با این حال محدوده سنی مجاز برای تحصیل  بین 18 تا 35 سال است.

برای تحصیل در کانادا چقدر پول نیاز است

برای پرداخت شهریه سالانه بین 20 هزار تا 30 هزار دلار کانادا نیاز است و برای سایر مخارج زندگی نیز سالانه 10 الی 12 هزار دلار.

نتیجه گیری

شاید برای خیلی از دانشجویان بین المللی صرفا شنیدن نام کانادا،برای تصمیم گیری در مورد ادامه تحصیل در این کشور کافی باشد.ولی واقعیت های زندگی در کشور کانادا و مراحلی که باید بعنوان یک دانشجوی بین المللی تا دریافت ویزای تحصیلی این کشور طی کنید می تواند سخت تر از تصورات شما باشد.هرچند،مزیت های تحصیل در کانادا ارزش تلاش برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دارد.شرکت آرمان توکای دانش با داشتن سابقه ای درخشان در اعزام دانشجو به کشور کانادا می تواند شما را در این مسیر تا دریافت ویزای کانادا یاری کرده و همراهی قابل اعتماد برای رسیدن به اهداف تحصیلی والای شما باشد.برای ارتباط با ما و در یافت مشاوره رایگان می توانید از طریق پرکردن فرم مشاوره یا تماس با شماره 02191004170 اقدام کنید.

دسته بندی ها: تحصیل در کانادا

این پست را به اشتراک گذارید!

نوشته‌های تازه

درج دیدگاه